Zatímco do posledního místa naplněný kinosál čekal na vzpomínání o Josefu Sousedíku, dočkal se one man show zakládajícího člena sdružení Luboše Urbana. „Zlín měl svého Baťu a Vsetín svého Sousedíka. Málokdo to ví a je to smutné,“ vysvětloval na úvod přítomným Vsetíňanům a pamětníkům zakládající člen sdružení.

Navzdory svéráznému pojetí celé akce, kde se rovněž prezentoval slovácký, slovenský i valašský folklor, včetně vsetínských sportovců, myšlenka podpory uctění památky slavného rodáka Josefa Sousedíka místní lidi zaujala. „Osobnosti a díla Josefa Sousedíka si vážím. Pokud se sdružení podaří zrealizovat své myšlenky, určitě to bude prospěšné,“ uvedla místostarostka Květoslava Othová. S jejím názorem souhlasila většina přítomných návštěvníků.

Občanské sdružení pro uctění památky Josefa Sousedíka oslovilo pro svůj záměr rovněž jeho potomky. „Chceme na Vsetínsku přiblížit Sousedíkův odkaz. Chceme rovněž podporovat sportovní a kulturní aktivity v regionu. Usilujeme také o udělení řádu Tomáše Garrigue Masaryka. Záměrů máme celou řadu. Všechny jsou podle mne reálné,“ uvedl syn vsetínského vynálezce Tomáš Sousedík. Během akce byla také představena připravovaná publikace o Josefu Sousedíkovi, která má vyjít už letos v květnu.

Druhá část oslavy slavného Vsetíňana se nicméně zvrhla v propagaci komerčních projektů internetové televize, zájezdů regionální cestovní kanceláře a v neposlední řadě projektu dalšího občanského sdružení, které se zabývá důchodovou reformou. „Doufám, že Vsetín se stane místem setkávání tohoto sdružení za účelem sdělování výsledků naší práce po celém Slovensku i v Čechách,“ vysvětlil na závěr Luboš Urban. Součástí celé promoakce byly rovněž finanční dary. „Pozvali nás na tuto akci s příslibem finančního daru. Máme se zde dozvědet rovněž o zajímavém, dnes už zapomenutém vsetínském rodákovi,“ svěřil se starosta dobrovolných hasičů z Hošťálkové Josef Vraj. To samé potvrdil velitel hasičů z Jablůnky Jaroslav Janírek a další.

Kdo byl Josef Sousedík?

Josef Sousedík (18. prosince 1894 Vsetín – 15. prosince 1944 Vsetín) byl významný meziválečný vynálezce v oboru elektrických strojů. V roce 1920 otevřel vlastní závod na výrobu elektromotorů a dalších strojů podle svých patentů. Jeho elektrotechnická továrna také sestrojila mnoho komponentů motorového vozu řady M 290.0 (takzvaná Slovenská strela). Byl aktivní také v politickém a společenském životě. V letech 1927–1938 byl dvakrát zvolen starostou Vsetína a působil i ve funkci starosty okresu. Velmi se zasloužil o rozvoj města, během této doby bylo postaveno Masarykovo reálné gymnázium, budova okresního úřadu, městský chudobinec, pošta, spořitelna, Živnostenská škola, zrekonstruován mlýn a elektrárna. Za války byl aktivně zapojen do protinacistického odboje, udržoval styky se skupinou Clay Eva. Byl několikrát zatčen a během výslechu 15. prosince 1944 po potyčce s důstojníkem gestapa zastřelen.