Své síly zástupci města spojili s místními podnikateli, kteří v oblasti turismu mají co nabídnout.

Po prvním létě od začátku realizace plánu přišel čas bilancování. A výsledek? Podle radnice až překvapivě pozitivní.

„Sezona se vydařila, a dokonce předčila naše očekávání. Letošní úspěch je velká výzva do dalších let,“ říká starostka Napajedel Irena Brabcová s tím, že spolupráce s místními turisticky atraktivními subjekty se vydařila. „Je dobře, že jsme se do toho pustili už před sezonou,“ dodává.

Že svůj turistický sen se Napajedlům po první turistické sezoně zatím daří naplňovat, potvrzují i zástupci místních dominant. Všechna místní lákadla totiž během letních měsíců zažila doslova boom. Opravdu významně vzrostl zájem například o zámek Napajedla.

Více lidí v zámku, Pahrbku i hřebčíně

„Je to dané i tím, že byl letos otevřený každý den po celé léto. Zámek se navíc poprvé zařadil do klasické sezony hradů a zámků, v čemž budeme pokračovat. Měla by se z něj totiž stát klasická turistická památka,“ míní manažerka zámku Petra Psotková. Kromě historických částí zámku či čtvrtečních večerních kostýmovaných prohlídek se těší oblibě i pořádané výstavy.

Rekreační areál Pahrbek si vedl také dobře. Někteří rekreanti se podle spolumajitelky rekreačního areálu Hany Vaňourkové dokonce několikrát vrátili. Největší zájem lidé měli o bungalovy s hydromasážní vanou.

Navíc sezona pro areál prý zdaleka nekončí. „Přes Napajedla vede eurocyklostezka. Na podzim proto navazuje cyklistická sezona,“ doplnila Vaňourková s tím, že bungalovy mohou návštěvníci využívat po celý rok.

Rekreační centrum má do budoucna ještě další plány. „Chystáme se vybudovat lagunové přístaviště pro vodní turisty s hausbóty. Turistům chceme nabídnout komfortní, příjemné a klidné místo k relaxaci,“ plánuje Vaňourková.

Do Hřebčína Napajedla zamířilo také více návštěvníků než doposud. Zájem měli o prohlídky areálu. „Asi šedesát procent návštěvníků tvořili dospělí. Ostatní byly rodiny s dětmi,“ upřesnila ředitelka Margit Balaštíková.

Připravují tam i muzejní expozici v prostorách bývalé sýpky přímo naproti hřebčínu. Veřejnosti se otevře prvního ledna příštího roku. „Návštěvníci si tam prohlédnou například historické stroje poháněné koňmi či muzeum podkov,“ přiblížila Balaštíková.

Spokojeni jsou taky místní obyvatelé. Například Broňka Krajčová má z počinu dobrý pocit. „Určitě si myslím, že to našemu městu velmi prospěje. Bude sem jezdit více turistů a rozšíří se nabídka pracovních příležitostí. Město bude dostávat více peněz, a bude tak moci vylepšovat a opravovat mnoho věcí,“ míní Krajčová.

Pomůže i poutní stezka na Velehrad

Turistický potenciál v Napajedlích vidí ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová. „S Napajedly počítáme. Velmi intenzivně jsme v kontaktu zejména se zámkem, kde se poslední dobou odehrávají velmi zajímavé aktivity,“ míní.

Z turistického hlediska je prý atraktivní i fakt, že městem vede poutní cesta ze svatého Hostýna na Velehrad. „V rámci našeho projektu poutní turistiky vedeme trasu přes Napajedla, kde turistům dáváme větší prostor k rozhlédnutí a přenocování,“ dodává Daňová.