Teď plánují postavit nový pavilon, kde bude jednotka intenzivní péče (JIP) a lůžkové oddělení neurologie a interny.

Vsetíňané plánovanou stavbu vítají. „Na staré interně jsem byla před několika lety. Na pokoji nás bylo docela dost, ale alespoň jsme si dobře popovídaly," zavzpomínala třeba dvaasedmdesátiletá Emilie Fuksová. Pětašedesátiletá Marie ze Vsetína byla na vsetínské interně hospitalizována dokonce několikrát.

„Byla jsem na velkém pokoji. Když vám není dobře, chcete klid. Na druhou stranu jsem měla štěstí na velice pozitivní stařenky, a díky nim mám skvělé zážitky," řekla Marie. Výhodou by podle ní bylo vlastní sociální zařízení na každém pokoji. „Všechno je to o lidech. Když jsou doktoři a sestřičky milí, je jedno, v jaké jste budově," dodala nakonec Marie.

Členové výboru zasedali v nemocnici kvůli novému pavilonu už 16. září.

Při prohlídce staré budovy vsetínské interny ředitel nemocnice Martin Metelka poukázal na její nedostatky „Nevhodné je uspořádání pokojů. Na některých je až osm lůžek," upozornil. Připomenul také, že částečná rekonstrukce interny se uskutečnila před třemi lety. Vyřešila ale podle něj jen některé problémy.

„Proto vedení nemocnice přistoupilo k jednání o dalších krocích," vysvětlila mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Kdy se začne, se ještě neví

Termín zahájení výstavby nového pavilonu, který má stát na místě bývalé patologie, zatím není přesně znám. „Vše je v přípravné fázi," podotkla Plačková.

V novém pavilonu se bude nacházet interní a neurologické oddělení, jednotka intenzivní péče a ambulance. V plánu je především pohodlí pacientů. „Bude oddělen přístup pacienta a veřejnosti od personálu, příjezdu sanitních vozů a zásobování," informovala tisková mluvčí Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Současně krajští politici s vedením nemocnice plánují vybudovat nové venkovní komunikace. Měl by vzniknout takzvaný koridor, který umožní pacientům i personálu pohyb suchou nohou po areálu nemocnice.

Výstavbu bude financovat Zlínský kraj. Celkové náklady se budou pohybovat okolo 316 milionů korun.

Dokončení druhé etapy výstavby a vyhlášení veřejné zakázky na dodavatele stavby je plánováno na srpen příštího roku.

Autor: Martina Daňová