Na první pohled jednoduché téma vtělily mistrovské ruce vlámských tkalců před zhruba čtyřmi staletími do podoby nádherného gobelínu. Před časem toto dílo v dražbě koupil český sběratel umění. Vzácnému dílu nyní v meziříčské manufaktuře vracejí bývalou krásu poznamenanou stářím.
Múzy, nebo snad křesťanské motivy?
S gobelínem sem vstoupila velká záhada: Co je námětem díla? „Může se zdát, že deset žen představuje antické múzy s jejich matkou, bohyní Mnémosyné. Nasvědčovala by tomu i postava muže hrajícího za oknem na flétnu, jenž by mohl ztělesňovat boha Apollóna," uvažuje ředitel gobelínky, akademický malíř Jan Timotej Strýček.
Vše ale může být jinak. V koutě místnosti s dámskou sešlostí zaujme náznak kalvárie, scény s ukřižovaným Ježíšem Kristem. Dokořán otevřené okno ke všemu nabízí výhled do volné krajiny. „Gobelíny obvykle vyjadřují mytologické, biblické nebo historické téma, případně krajinný výjev. V tomto případě se zdá, že se starší symbolika snoubí s křesťanským námětem," upozorňuje akademický malíř Strýček.
Aby toho nebylo málo, u ženských nohou se nenápadně krčí drobné postavy lva a psa u společné misky. „A přece to mohou být důležité symboly, představující klíč k rozluštění celého tajemství. Co přesně znamenají, se ale patrně nikdy nedovíme," připouští ředitel manufaktury.
Tehdejší Vlámové si libovali v rébusech
O možném objasnění tématu čtyři sta let starého gobelínu pochybují také historici umění. „Významů bude zřejmě více. Otázkou je, zda se je někdy podaří vyluštit," potvrzuje kurátorka Muzea umění v Olomouci Simona Jemelková. Tehdejší Vlámové si podle ní libovali v rébusech.
„Autoři vkládali do návrhů symboly a intelektuální hříčky. Nad utkanými gobelíny pak společnost přemýšlela a navzájem si dávala hádanky, většinou na morální a náboženská témata," připomíná Simona Jemelková.
Bez ohledu na to, zda se námět gobelínu podaří objasnit, či nikoliv, dostala se do rukou meziříčských restaurátorek výjimečná práce. „Gobelín nese zajímavý tkalcovský rukopis s výraznými tmavými obrysy zobrazených postav. V minulosti prodělal několik oprav. Snažíme se jich co nejvíce ponechat, abychom zachovali historii jednotlivých vrstev restaurátorských zásahů. Pouze ho zpevňujeme a doplňujeme vypadlé útky," přiblížil Jan Timotej Strýček rozsah opravy, která potrvá do letošního dubna.
Autor: Josef Beneš