Zachován bude dobový charakter plochy. Namísto nevzhledné kašny se objeví fontána

Stěhování čeká také památník obětem druhé světové války. Rekonstrukce náměstí potrvá do konce března příštího roku.

Změna podoby náměstí oslovila také řadu obyvatel města. Jsou spokojeni s tím, že střed Kelče dostane moderní vzhled.

„Rekonstrukce náměstí může centru města vrátit důstojnější tvář. Výsadba tradiční zeleně v podobě listnatých stromů a lavičky zvoucí obyvatele města i přespolní návštěvníky k odpočinku dodají městskému centru přesně to, co mu dosud chybělo," vyjádřil se Valašskému deníku Kelečan Radek František Bičan.

Kelečské náměstí se sochou Tomáše G. Masaryka a celý střed města jsou památkovou zónou. Do jeho nového vzhledu proto zásadním způsobem promluvili památkáři. Podle nich je pro změny v historicky cenných lokalitách, k nimž také náměstí v Kelči patří, nejlepší využívat tradiční materiály.

Změna vzhledu náměstí v Kelči zachová dobový charakter plochy a jejího prostředí. Také proto zmizí z kelečského náměstí především přibližně čtyřicet let starý rozpadající se beton. Místo něj dlaždiči do plochy náměstí položí žulovou dlažbu.

„Bude v několika barevných odstínech," přiblížil zamýšlený vzhled plochy kelečského náměstí starosta města Karel David.

Centrální plochu v Kelči obohatí taky nový mobiliář v podobě laviček, stojanů na jízdní kola, odpadkových košů a informační tabule. Kompletní výměnu čeká rovněž veřejné osvětlení. Zachována pak zůstane možnost parkování. Městský úřad počítá s pětapadesáti místy. Čtyři z nich budou vyhrazena pro tělesně postižené.

Jediné, co na kelečském náměstí zachováno nebude, je kašna a památník obětem druhé světové války. „Kašna je v dezolátním stavu. Proto již nebyla několik let napouštěna. Nahradí ji fontána. Bude ale na jiném místě, než stávající kašna," dodal starosta.

Zatím co vodní prvek bude zachován v jiné podobě, stěhování na jiné místo čeká dlouholetá součást kelečského náměstí, památník obětem druhé světové války. Památkáři totiž nepovažovali jeho umístění uprostřed parkovacích ploch za důstojné. „Nové místo proto Ministerstvem obrany registrovaný památník najde mezi základní školou a stanicí pohonných hmot," řekl starosta.

Přeměny se dotknou také zeleně. Plánováno je dokonce i ozelenění nových ploch. Vysazeny budou keře. Mladé lípy pak nahradí přerostlé jehličnany, které byly ve městě vysazovány ve druhé polovině minulého století.

„Většina z nich městské prostředí snáší velmi špatně. Naopak listnáče jsou typickou součástí parků a dalších městských ploch," poznamenala Nelly Komendová, vedoucí odboru péče Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu Kroměříž.

Součástí nákladného projektu je také přeložka inženýrských sítí a oprava silnice třetí třídy, která náměstí protíná. Její opravy začnou v příštím měsíci. Po dobu oprav bude na místě platit částečná uzavírka. Provoz tu bude řízen kyvadlově.

Cena prací je vypočtena na 15 milionů korun. Městskému úřadu se na její pokrytí podařilo získat dotaci z Regionálního operačního programu ve výši bezmála deset milionů korun.