Zatímco jiné části města se za dvacet let změnily skoro k nepoznání, asfaltem vylitá plocha, jejíž fádnost rozbíjí jen Památník osvobození a hrob neznámého vojína, zůstává časem nedotčena. Jako monument, který zde po sobě nechali komunisté. To se má ale změnit. Náměstí čeká rozsáhlá rekonstrukce. Peníze na ni půjdou z evropských a státních fondů.

„V současné době probíhá projektová příprava, pracovat by se mělo začít ještě v červnu,“ řekla vsetínská starostka Květoslava Othová s tím, že obnova bude vycházet z architektonicko – urbanistické studie, jejímž autorem je MOBA studio Praha.

Náměstí Svobody tak ještě letos získá parkovou úpravu s velkým množstvím zeleně, která zajistí do budoucna příjemný stín a pohodu pro odpočinek, ale přitom dostatečný rozhled na dění kolem.

Památník osvobození a hrob neznámého vojína s bronzovým sousoším vojáků z dílny vsetínského výtvarníka Rudolfa Hlavici zůstane zachován.

„Současně s rekonstrukcí náměstí dojde také k vybudování celkem více než sto třiceti kolmých a podélných parkovacích stání v ulicích Tyršova, Žerotínova, Kobzáňova a Zahradní,“ doplnil vsetínský místostarosta Jaromír Kudlík.

Investice si vyžádají přes šestatřicet milionů korun. „Oba projekty budou financovány z Integrovaného plánu rozvoje města,“ připomněla mluvčí města Eva Stejskalová. Pětaosmdesát procent nákladů tak pokryje dotace.

„Jsem rád, že se náměstí spraví. Nejen, že je chladné, že plocha je nevyužitá a že připomíná socialistickou minulost města, ale také proto, že je značně poničené a při chůzi po něm hrozí pád,“ řekl například Petr Zbranek ze Vsetína.