Na hosty tam po oficiálním programu čekal švédský stůl, který připravil šéfkuchař Ivo Tydlačka se svým týmem. Venku se zase zdarma podávalo svařené víno, což mnozí v sychravém podzimním počasí přivítali.

Starosta Tomáš Hořelica totiž shromáždění vyzval k symbolickému přestřižení pásky u vjezdu na plochu. Této pocty se mezi jinými ujali i malíř Ilja Hartinger a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Ihned po aktu pronesl karolinský farář Jozef Strečka motlitbu a náměstí pokropil svěcenou vodou. Nové městské centrum s dominantními hodinami chce město využívat například pro pořádání tradičních sklářských jarmarků nebo občanských shromáždění.

Oslovení obyvatelé Karolinky moderní podobu náměstí vesměs chválili. „Je to hezké. Jen mám strach, aby se tu brzy nepodepsali vandalové,“ svěřil se Miloslav Koňařík, který čtyřicet let pracoval v karolinských sklárnách.

Na rekonstrukci získala Karolinka dotaci osmnáct milionů a tři sta tisíc korun ze státního rozpočtu. „Celková investice pak vyjde zhruba na dvacet milionů, rozdíl doplatí město,“ vysvětlil starosta Tomáš Hořelica.

Náměstí čekají ještě drobné úpravy. V pergole, která bude zastřešená, bude například informační centrum. Radost určitě budou mít milovníci sladkostí: přímo na náměstí se dočkají cukrárny.