Na Valašském nákypu se od roku 1993 vystřídalo na šedesát kapel nejrůznějších žánrů. „Dnešní nákyp už se s tím, co bylo v začátcích, vůbec nedá srovnávat,“ zhodnotil hudebník Dan Káčer, který jako organizátor nebo muzikant absolvoval všech dosavadních třináct ročníků.

V posledních letech se totiž kromě regionálních a méně známých formací začínají objevovat také opravdu zvučná jména. „Loni si u nás zahrál například zlínský AG Flek, z Prahy dorazilo folkové trio Šantré, z Liberce zase kapela Jarret, v minulosti nechyběl ani František Segrado,“ vyjmenoval dramaturg letošního festivalu a hudebník Dušan Trličík.

Valašský nákyp ve svých začátcích znamenal především šanci pro méně známé skupiny s vlastní tvorbou. „V době chudé na pořádání akcí festivalového typu neměly tyto kapely kde své snažení předvést,“ vysvětlil Trličík, který stál u zrodu tohoto hudebního podniku.

Kvalitní, ale méně známé skupiny dostanou na Valašském nákypu prostor i letos. Hlavním tahákem letošního ročníku však bude skutečná lahůdka: světoznámá finská skupina Värttinä.

„Využili jsme toho, že kapela měla naplánované turné po České republice. Ve vynikající spolupráci se vsetínským Domem kultury jsme ji tedy pozvali, a vyšlo to,“ prozradil Trličík. Värtinnä žánrově se řadící do world-music mají za sebou úspěšné koncerty například v Chicagu, Washingtonu nebo v Hannoveru.

Letošní Valašský nákyp zahájí už ve čtrnáct hodin folklorně laděné seskupení Mirečkovi Sekerášé ze Zlína. Jako druhá zahraje Tabáskova partyja z Valašské Polanky a po ní tříčlenná folková skupina A. M Úlet z Moravičan. „Jejich vystoupení v současnosti často doplňuje vlastním blokem také kanadsko-česká písničkářka Silvie Forsyth, která nebude chybět ani v sobotu ve Vsetíně,“ komentoval Trličík.

Z Liberce dorazí také písničkářské duo Disneyband. S novou zpěvačkou to bude jedno z jejich prvních vystoupení. „Není bez zajímavosti, že před lety patřil Disneyband k velkým konkurentům vsetínských Žambochů,“ poznamenal Trličík. Domácí muzikanti vystupující pod jmény Vrkoč, Gosha, Dareband a Žamboši své příznivce potěší ještě v odpoledních a podvečerních hodinách.

Jak to vypadá, když někdo doslovně přeloží texty legendárních Beatles a v této podobě je zazpívá? Tak to poznají návštěvníci sobotního festivalu. Nápad kapelníka skupiny Šantré Dušana Vainera se velmi dobře ujal a spojil na pódiu dvě folková uskupení: Žambochy a Šantré. Vystoupení plné úsměvů dostalo název Blbítls.

Hlavní hvězda večera finská Värttinä nastoupí ve dvacet hodin a po ní večer odlehčí Bob Skýpala se svým bandem Karel Zich Revival. O závěr letošního Valašského nákypu se postará známá vsetínská zpěvačka Jarmila Šuláková s legendárním Fleretem.

Festival ale nebude jen čistě hudební záležitostí. „V dalším programu, který se uskuteční v prostorách vsetínského Domu kultury, vystoupí v několika vstupech ještě orientální tanečnice Kirké,“ připomněl Dušan Trličík.