„Rekonstrukce je nezbytná z několika důvodů. Je nutné zajistit správný technický stav budovy, zvýšit ochranu svěřených sbírkových předmětů, zvýšit atraktivitu objektu a také vytvořit dobré pracovní podmínky a prostředí pro kvalitní práci muzejních pracovníků,“ nastínil Tomáš Vitásek, ředitel Muzea regionu Valašsko, pod jehož správu zámek spadá.

Konkrétně dojde k odstranění nadměrné vlhkosti zdiva, která dlouhodobě ohrožuje uložené sbírkové předměty, vzniknou nové moderní depozitáře a nové edukační a výstavní prostory, které budou odpovídat současným trendům. Zásadně se zrekonstruuje zázemí pro zaměstnance a výrazné modernizace se dočkají i návštěvnické prostory.

„Tam půjde především o opravu sociálního zařízení, pokladen, šaten, odpočinkového prostoru i víceúčelového sálu, který se nově dočká audiovizuální techniky,“ podotkl Vitásek s tím, že v plánu je také vybudování výtahu a dalších bezbariérových zón.

Začátek prací je naplánovaný na březen příštího roku. Už letos v prosinci se ale zámek začne vyklízet. Bude potřeba přemístit 300 tisíc sbírkových předmětů.

Rekonstrukci, jejíž náklady jsou odhadované na 99,5 milionu korun, zaplatí Zlínský kraj. Větší část ovšem pokryje dotace z evropských fondů.

„Na tento projekt jsme získali téměř třiasedmdesát milionů korun, a tak můžeme pokračovat v úspěšném tažení na využití finančních zdrojů Evropské unie k významnému zvýšení kvality našich muzeí,“ uvedl krajský radní Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport. Podotkl, že Zlínský kraj uspěl v čerpání dotací během krátké doby hned se čtyřmi mimořádně náročnými projekty.

„Blížíme se téměř k půl miliardě korun na uskutečnění záměrů, které byly dlouho plánované, ale nepodařilo se nám zajistit peníze na jejich uskutečnění,“ dodal Kašný. Zbývající tři zmíněné projekty se týkají památníku na Ploštině, uherskohradišťského Památníku Velké Moravy a hospodářského dvora v Rymicích.