Zlepšení situace se však zřejmě očekávat nedá. Městská policie, která na jedno či druhé nádraží vyjíždí v podstatě denně, nemá na opilce účinné páky.
Na odpudivé prostředí rožnovských nádraží upozorňoval na posledním zasedání zastupitelstva také Petr Jelínek ze Strany zelených. „Nádraží považuji za nejvíce nebezpečné místo. Na vlakovém je nepořádek, přebývají zde nepřizpůsobivci, mnohdy pomočení,“ líčil neradostný obraz stanic pro vlaky i autobusy Jelínek.
Strážníci městské policie, kteří mají veřejný pořádek v Rožnově na starosti, o vleklém problému dobře vědí. V podstatě totiž není dne, kdy by hlídka na obě nádraží, která spolu těsně sousedí, nezajížděla. „Oznámení a výjezdy jsou skutečně na denním pořádku. Navíc zde strážníci procházejí několikrát denně při běžné kontrolní činnosti,“ uvedl ředitel rožnovské městské policie Daniel Vašut.
Na opilce a jiná individua však podle něj neexistuje efektivní metr. „Bohužel, současný právní systém nám nedává pravomoc účinně se s nepřizpůsobivci vypořádat,“ krčil rameny Vašut.
Strážci pořádku sice ochmelky a pobudy z nádražních budov a prostor vykáží, stálé hlídky zde však držet nemohou. Nepřizpůsobivci se tak zanedlouho vrátí zpět.„Ukládání blokových pokut je také naprosto neúčinné. Zpravidla jde totiž o lidi, kteří nemají nic a pokuty tudíž nezaplatí,“ poznamenal Vašut.
Devadesát procent nepřizpůsobivých pak podle něj holduje alkoholu. „Ve stavu opilosti se udržují v podstatě od rána, hygieně také příliš nedají. Jak to působí na cestující, kteří čekají na nádraží na své spoje, si lze lehce představit,“ nastínil neradostný obrázek Vašut.
Podle jeho slov se však problém netýká jen nádraží, ale také velkých nákupních středisek. V Rožnově to jsou třeba Billa nebo Lidl. „Už jsme proto požádali také zástupce těchto společností, aby kolem prodejen udržovali pořádek,“ řekl místostarosta Rožnova Alois Vychodil.
Se stejným problémem jako v Rožnově se navíc potýkají i v řadě dalších měst. Ani platné vyhlášky zakazující popíjení na veřejnosti situaci neřeší dokonale. „Nemůžeme s nimi dělat nic. Nikdo si na nich nic nevezme. Buď je z místa vykážeme, a nebo je rovnou vyprovodíme. Avšak to beztak nic neřeší, protože se za chvíli zase vrátí,“ připustil před časem ředitel strážníků ve Vsetíně Nikolaj Martinák.
Ve většině měst v kraji tak strážníci přistupují i k tomu, že láhev zabaví. „Ale ani tím se problém nevyřeší. Za pár korun si opatří novou láhev a je to opět stejné. Prostě začarovaný kruh,“ konstatoval Martinák.