Například ve Vsetíně dostalo loni přímou výpověď z nájmu hned šest lidí. Vyklizeno zde bylo jednadvacet bytů.

Radnice si v tomto městě s neplatiči nebere servítky ani letos. Hrozba ztráty střechy nad hlavou visí už nad čtyřmi nájemníky. „Všichni tito lidé, kteří měli nájemní smlouvu na dobu neurčitou, porušili platební morálku tím, že nezaplatili nejméně tři nájmy,“ vysvětlila Marie Videcká z právního odboru vsetínské radnice.

Dlužníci přitom musí byty sami vyklidit do tří měsíců, jinak se o to postará soudní exekutor. Radnice jim podle zákona sice poskytne na dobu jednoho měsíce náhradní bydlení, nicméně neplatiče čeká nechvalně známá lokalita na Poschle. Spokojit se zde pak musí jen s postelí a židlí.

V loňském roce bylo ve Vsetíně podáno 113 soudních žalob pro neplacení nájemného a třiaosmdesát návrhů na exekuci. V současné době dluží zhruba 480 neplatičů městu přes 10 milionů korun.

Ve Valašském Meziříčí mají na dlužníky poněkud odlišný systém. V loni zde díky tomu vykonali „pouze“ dvě soudní exekuce. Deset žalob ale stále leží u soudu.

„Díky exekucím z účtů jsme úspěšnější než v minulosti,“ poodhalil mluvčí města Josef Beneš.

Přesto na přelomu roku dlužilo Valašskému Meziříčí za nájmy 215 neplatičů zhruba 35 milionů korun.

Ze sousedního Rožnova hlásí za uplynulý rok jedinou exekuci. Lidé zde totiž musí zaplatit tříměsíční zálohu a to je podle mluvčího radnice důvod, proč jsou zde ve vymáhání tak úspěšní.

„Každý měsíc se odečítá jedna záloha. Během období dlužníka neustále upozorňujeme. Stačí jim většinou mírná pohrůžka exekuce,“ vysvětlil mluvčí města Tomáš Gross.

Čtěte také:

názor šéfredaktora Miroslava Urubka Dobrý den, Valašsko