Hlavním cílem dne bylo společně překonat dva roky starý český rekord v počtu současně letících draků v jediném okamžiku. Zúčastněným se nakonec při čtyřech pokusech podařilo najednou vypustit a udržet ve vzduchu čtyřiačtyřicet létavců. Na pokoření platného rekordu to však nestačilo.

„V září 2007 se totiž nad Sokolím vrchem u Děčína současně vzneslo k nebi padesát osm draků,“ prozradila dohlížející porotkyně Hana Zelová z pelhřimovské agentury Dobrý den, která v České republice celou oblast rekordů a kuriozit zastřešuje.

Zúčastněným ale neúspěch v žádném případě neubral na náladě. „Přijeli jsme hlavně kvůli dětem, které se tady můžou vyřádit do sytosti. Moc se nám tady líbí. Perfektně vyšlo hlavně počasí,“ pochvalovala si jedna z maminek Martina Zlámalová.

Organizátoři navíc připravili na celý den pestrý program. Pokus o nový český rekord byl jen jedním z jeho bodů. „Už dopoledne se do výroby draků zapojila asi stovka dětí, kterým zdatně sekundovali hlavně tatínci. Měli jsme pro ně nachystaný materiál i návody na několik typů létavců,“ přiblížil za organizátory Bohumil Komín. Pořadatelé pak také nejzdařilejší výtvory odměnili. A úloha to nebyla nijak jednoduchá. K vidění totiž byli draci nejrůznějších tvarů, velikostí i barev. „Draka mně vyrobil taťka, já jsem si ho potom pomaloval,“ chlubil se svým pestrým výtvorem šestiletý Ondra.

Ocenění si odnesli také účastníci, jejichž drak byl největší, či vydržel nejdéle ve vzduchu. Návštěvníci drakiády i pořadatelé se nakonec shodli na tom, že se akce vydařila i přesto, že se nepodařilo ustanovit nový rekord. Pochvalovali si zejména krásné počasí. Plánují také, že se o překonání českého maxima v počtu draků na obloze v jediném okamžiku pokusí znovu zase za rok.