A protože sobotní (19. června) pořad pro rodiny s dětmi se jmenoval Cesta ke hvězdám, mohli si návštěvníci valašskomeziříčské hvězdárny vyrobit z plastových lahví a lepenky vlastní raketu a vzápětí ji na zahradě z odpalovací rampy vypustit k nebi…

„Je to velice zvláštní pocit. Jsem zvědavý, jak to bude fungovat,“ přiznává Martin Juroška z Nového Jičína, jenž jednoduché kosmické plavidlo zhotovil se sedmiletým synem Davidem. Někteří „konstruktéři“ umístili na palubu své rakety list papíru se vzkazem.

„Vložili jsme do ní obrázek domečku, který jsem sám namaloval,“ chlubí se pětiletý Vašek Strnadel ze Zlína.

„Aby si ho otevřeli mimozemšťani ve vesmíru,“ dodává jeho o tři roky starší kamarád David Trčka z téhož města.

Rakety, částečně naplněné vodou a poháněné napumpovaným vzduchem, se vznesly i několik desítek metrů vysoko.

„Viděl jsem, jak ta moje letěla. Snad se moc neporouchala, zkusím to ještě jednou,“ hrne se do další akce pětiletý Erik Zetek z Jarcové. Také David Juroška byl s pokusem spokojený.

„Je dobře, že raketa vůbec vzlétla, a myslím, že dobrý byl i pád. Seženu si pohon i startovací rampu a budu ji pouštět u nás na hřišti,“ plánuje chlapec.

Druhá série letů proběhla s využitím padákového systému, který ztlumil pád rakety a zvýšil šance na její opakované použití.

„Po několika nezdařených pokusech jsme ho vyvinuli a na 3D tiskárně vytiskli v naší hvězdárně,“ prozrazuje odborný pracovník Tomáš Pečiva, jenž si program užíval stejně jako návštěvníci.

„Byl naprosto vydařený. Rakety létaly, jak měly, a konstruktéři se ukázali jako velice schopní,“ usmívá se autor pořadu.