Perníkový skvost vymyslela a vytvořila se svou studentkou Veronikou Matějíčkovou a dcerou Drahomírou učitelka odborné výuky Jaroslava Londová. „Nad darem pro královnu jsem začala přemýšlet asi před rokem, kdy se začalo mluvit o jejím blížícím se výročí," vzpomíná Jaroslava Londová.

Cukrářky už dřívě posílaly sladké dary z medového těsta u příležitosti sňatku prince Williama a Kate Middletonové. Pak se z valašských skvostů těšili ještě při narození následníka trůnu. „Řekla jsem si, že když jsme poslali už před tím na svatbu a křtiny, královně prostě něco upéct musíme také," říká kantorka, jejíž studentky-cukrářky sbírají ocenění na prestižních soutěžích po celém světě.

Její nápad podpořil také manžel, takže nezbývalo nic jiného, než se dát do díla. „Začaly jsme asi před měsícem. Pomáhala mi studentka třetího ročníku Veronika Matějíčková, velkou inspirací mi byla také má dcera Drahomíra, která je rovněž velmi šikovná," vyjmenovává svůj speciální tým.

A nebylo to podle ní jenom tak. „Kompozici jsme zkoušely několikrát," směje se cukrářka. Těsto na medový perník, které v týmu použily, je dle staré valašské receptury. „Jen jsme recept trochu vylepšily, aby bylo těsto hladké, jak má být," prozrazuje Londová.

Královský medový dar má tři patra. Spodní díl tvoří květ, prostřední hvězdice jako symbol královny coby hvězdy stálice a vrchní je ve tvaru růže, která symbolizuje Británii.

Součástí daru je rovněž přání v anglickém jazyce.

SOUVISEJÍCÍ

Královskou svatbu zkrášlí vsetínská srdce z perníku

VIDEO: Princ George dostane ke křtu darem zdobený perník z Valašska