Dopoledne 2. května 1945 se na Vařákovy paseky vydali partyzáni – od spojek věděli, že v osadě se nachází čtveřice německých spojařů s vysílačkou. Při přestřelce padl jeden z partyzánů, třem Němcům se podařilo uprchnout.

Čtvrtého partyzáni zastřelili. Pasekářům pak poradili, aby odešli k příbuzným nebo se ukryli v lese. Dalo se očekávat, že se Němci vrátí a nebudou mít s místními slitování.

Vesničané poslechli, zabalili potřebné věci, naložili je na žebřiňáky a odjeli. Panovalo ale velice nepříznivé a deštivé počasí, a tak, když se k večeru zdálo, že nebezpečí už pominulo, vrátili se někteří pasekáři domů. To se jim však stalo osudným.

V podvečer 2. května zamířila na Vařákovy paseky německá trestní výprava. Vojáci paseky obklíčili a osadníky vyvlekli z domů. Zapálili osm chalup, zbylé dvě zůstaly uchráněny zřejmě proto, že stály stranou ostatních a Němci je v mlze přehlédli.

Poté vojáci patnáctičlennou skupinu místních odvedli do Valašské Polanky, kde začalo vyslýchání a bití. Pasekářů se zastali polanecký farář Jan Absolon a jeho hospodyně Aurelie Ludwigová.

Díky jejich prosbám a naléhání Němci jedenáct z patnácti zadržených propustili, jako rukojmí si ponechali Karla Vařáka, Jana Polčáka, Františka Žáka a Rozinu Šopovou.

Tři muže a mladou ženu poté odvedli do nedaleké Hošťálkové, kde je v pátek 4. května 1945 popravili střelou do týla…

Osadu připomíná památník i rekonstruovaná usedlost

Tragédii Vařákových paseky dnes přímo na místě bývalé osady připomíná památník. Před pěti lety pak přímo v Lačnově vznikla cestou vědecké rekonstrukce a za použití tradičních postupů věrná kopie jedné z vypálených pasekářských usedlostí – obytná budova, chlév, vozovna, stodola, sklípek s kovárnou, sušírna, studna a včelíny.

Soubor budov doplněný expozicí se stal Stavbou roku Zlínského kraje za rok 2015.

„Dominuje zde kámen, ale celkově jde o velmi náročné provedení, těžkou tesařinu a zpracování,“ chválil po udělení titulu předseda krajské organizace Svazu podnikatelů ve stavebnictví Petr Mikulec.

Kvůli aktuální protiepidemickým opatřením je nyní Muzeum Vařákových pasek uzavřené.

„V ‚normálních‘ časech však bývá přístupné o víkendech, možné je také domluvit si telefonicky jiný termín. Zájem návštěvníků je velký. Navíc zde pořádáme i větší obecní akce, například Valašské túlání,“ připomněl starosta Lačnova Oldřich Pechal.

Do budoucna se navíc zdejší expozice zřejmě rozšíří také o historické informace týkající se samotné obce Lačnov.

„Uvažujeme nad tím, že by v jedné části muzea vznikla také připomínka Lačnova jako takového. To nám chybí,“ potvrdil Pechal.

Jedním z budoucích exponátů by se mohly stát i zachovalé historické noviny z roku 1963, které vloni starostovi předal jeden z místních pamětníků.

„Jsou v nich čtyři strany věnované Lačnovu, mimo jiné například článek o budování kostela,“ prozradil Oldřich Pechal.