Nekalých obchodních praktik v energetice v poslední době dramaticky přibývá.

Za řadou potíží nestojí dodavatelé, ale zprostředkovatelé, kteří obcházejí domácnosti nebo je obvolávají po telefonu.

Nepříjemnou zkušenost má za sebou Ivana Kopuletá ze Vsetína, které naslibovali levnější odběr plynu.

Teď platí čtvrtletně o sto padesát korun více.

Zvonili, i když se to nesmí

„Zavolal mi chlap, řekl, že mi končí smlouva a že přijede sepsat novou. Měla jsem horečky, on vytáhl hromadu papírů, pořád mlel a já jsem ho moc neposlouchala. Nevšimla jsem si detailů a podepsala smlouvu na odběr do obou bytů,“ popsala Kopuletá.

Zrušit smlouvu mohla do čtrnácti dnů, to ale nestihla.

„Patnáctý den mi zavolali a řekli, že aukci vyhrála ta a ta firma a dva roky budu brát od nich. Musela jsem na to přistoupit, jinak bych za zrušení obou smluv platila pokutu deset tisíc,“ dodala odběratelka.

Na Petru Hlobil to zkoušeli také, ta však nepodepsala.

„Zvonili, přestože je podomní prodej zakázaný. Ukázali mi kartičku, ale tak rychle, že jsem si ji nestihla prohlédnout. Řekli, že mi končí smlouva a oni nabízí něco nového a musím to podepsat. Já jsem jim odpověděla, že si to zajdu podepsat přímo do té firmy a byl pokoj,“ líčila Petra Hlobil.

Starý pán podepsal 

Důchodce bydlící vedle však neodolal.

„Ten starý pán to podepsal, tak jsem to řekla jeho synovi, stihli to do čtrnácti dnů a zrušili to,“ doplnila.

Ředitelka Vzdělávacího a komunitního centra Integra Vsetín a pracovnice občanské poradny Soňa Zelíková řeší podobné případy „nachytaných“ odběratelů už asi pět let.

Obecná rada je pro všechny stejná. „Hlavně nic nepodepisovat, ani s ničím souhlasit po telefonu. Každý má právo si veškeré podklady v klidu prostudovat a porovnat,“ upozornila Zelíková.

Místo k sousedce běžte do poradny

Když už dojde k podpisu, není ještě nic ztraceno.

„Neřešte to se sousedkou, nebo kamarádem. Vezměte všechny podklady i starou smlouvu a přijďte k nám do poradny. Pokud je smlouva podepsaná mimo obchodní prostory, tedy nejčastěji doma, lze odstoupit do čtrnácti dnů. Když to nestihnete, můžete podat výpověď smlouvy a to až do patnáctého dne od zahájení dodávky energie,“ vysvětlila.

Když je podepsaná smlouva o aukci, tam už není po uplynutí lhůty 14 dnů žádná obrana.

„Můžete od smlouvy odstoupit, ale jsou tam sankce, nejčastěji pět tisíc. Jinak musíte strpět dodavatele, kterého vám vyberou,“ uzavřela Zelíková.