Shromážděné uvítal předseda vsetínských bojovníků za svobodu Ladislav Vítek: vyjádřil obavu, že média dnes plánovaně zapomínají na československé, sovětské a rumunské vojáky, kterých při přechodu hranice na Moravu padly stovky. Kriticky komentoval i dnešní politické dění a tvrdě se opřel do současné vlády: podle jeho slov mají někteří politici tendenci překrucovat dějiny.
Odsoudil i nedávné vyznamenání kontroverzních bratří Mašínů Mirkem Topolánkem.
„Nikdy se nestanou našimi hrdiny, pro nás bratři Mašínové zůstanou vrahy,“ uvedl rezolutně Ladislav Vítek. V podobném duchu se vyjádřil i Ján Zmeček, předseda slovenských protifašistických bojovníků. S úsměvem poznamenal, že lidi z obou stran hranice nespojuje jenom dobrá slivovice, ale hlavně společná minulost.
Setkání se zúčastnili také regionální politici z různých stran, někteří měli k průběhu akce připomínky. „Nelíbí se mi, že se tady plete politika. Měla to být jen vzpomínka na padlé vojáky,“ nechal se slyšet starosta Karolinky Tomáš Hořelica (ODS).
Předseda slovenské Strany zelených Pavel Petrík, považuje letité setkávání Čechů, Moravanů a Slováků na Ztracenci za fenomén. „Je to spontánní akce, které se účastní spousta mladých lidí. Nikdo nikoho nenutí, a proto má svoji váhu,“ poznamenal Petrík.
Oficiální část ukončily obě státní hymny a vzplála vatra. Lidé koštovali slivovici, opékali špekáčky, někteří tvořili skupinky a zpívali lidové písničky. Většina účastníků setkání se pak po hřebenu Javorníků vydala směrem k Portáši. „Byl to krásný, ale poměrně náročný den, slivovici jsme spotřebovali do poslední kapky,“ ujistil spokojeně Jaroslav Pechal z asi třicetičlenné huslenské výpravy.
Památník Tři kříže na Ztracenci připomíná tři vojáky československé armády, kteří tam padli při osvobozovacích bojích v roce 1945. Po odhalení v roce 1969 byl svěřen do péče obce Papradno, na jejímž pozemku se nachází.