První nedočkavci se u školy začali scházet už po sedmé hodině ráno. Ve vzduchu byla cítit zvědavosti nervozita. Dočkat se však z prvňáčků nemohl snad nikdo. „Už jsem se těšila opravdu moc. Hlavně na tělocvik a nové kamarády," přiznala Marcelka Jaroňová z 1. A.

Stejně jako Marcelka se nových zážitků ve škole nemohla dočkat ani Kristýnka Sedláková z 1.B. „Těšila jsem se hlavně, až se budeme učit písmenka," prozradila Kristýnka z Valašského Meziříčí. Také ona by prý raději šla do školy hned 2. září.

Prvňák Felix Dočkal dny do začátku školního roku prý dokonce odpočítával. „Určitě to tady bude bezva. Nejvíce se těším asi na matematiku," přiznal žák 1.B.

Na začátek nového školního roku se stejně jako malí školáci, těšili také jejich rodiče. „Byly to nervy. Těšili jsme se až bude doma po dvou měsících konečně trochu klid," vtipkoval tatínek prvňačky Alžbětky Milan Basel. Větší komplikace mu prý ale o týden delší prázdniny nezpůsobily. „Hlídat měl kdo, takže to bylo v pohodě," doplil Basel.

Ani pro Zdeňka Hrňu z Valašského Meziříčí nebylo týdenní ředitelské volno zásadní překážkou. „Dceru hlídala manželka nebo starší dcera," vysvětlil Zdeněk Hrňa.

Prvňáky i jejich rodiče přivítala ve školní jídelně ředitelka Daniela Miklová s třídními učitelkami i místostarostou Valašského Meziříčí Miroslavem Krchňákem.

„Prvňáci jsou kouzelní, vždycky se na ně těším," vyznala se třídní učitelka 1.B Jana Pavlátová.

Novopečení školáci se nicméně do opravdových tříd ještě nedostanou. Své první kroky za vzděláním podniknou ve školní družině. Na vině je srpnová bouřka, která školní zařízení vyplavila a poničila.

„Snažili jsme se to vyřešit operativně tak, aby už mohli do školy všechny děti. Není to jednoduché, ale snažíme se," vysvětlila ředitelka školy Daniela Miklová.

Dát do původního stavu čtyři třídy a dvě učebny v nejvíce poškozeném třetím patře školy podle ní ještě nějakou dobu potrvá. „Netroufám si odhadovat dobu oprav ani výši škod," prozradila ředitelka. Škody se týkají poničení školní budovy, nábytku, koberců i techniky.

„Voda zatekla až do přízemí, takže si každý dovede zhruba představit, jak moc nás voda poškodila," posteskla si ředitelka.

Kromě některých učeben je v současnosti mimo provoz také místní tělocvična. V tomto případě se zde vyměňují okna. „Doufám, že v tělocvičně stavební práce brzy ustano. Do té doby budeme s dětmi na tělocvik chodit ven," prozradila Miklová.

Svou pomoc ředitelce školy nabídli kolegové ze Základní školy Křižná. „Jsme domluvení, že pokud to bude možné, budeme chodit s dětmi cvičit tam," doplnila ředitelka.

Odpovědnost za škody způsobené srpnovou bouří s největší pravděpodobností ponese stavební firma, která ve škole opravuje tělocvičnu a střechu. Právě opravovanou střechu v den vyplavení nezajistila plachtou a došlo k rozsáhlému vytopení školy.