V dubnu získal jako psovod zlatou medaili na devátém ročníku mezinárodního meetingu záchranných psů v Jedovnicích v Moravském krasu. Je jeho prvním velkým úspěchem.

„Byl to závod družstev. Celkem jsme v týmu byli tři. Plus naši psi," vysvětluje Petr Daněk, který je členem Záchranné brigády kynologů Moravskoslezské­ho kraje.

Družstva spolu soupeřila v poslušnosti psů, dovednostech na překážkách a dalších záchranářských disciplínách. Patří mezi ně například stopování či vyhledávání pohřešovaných osob v těžko přístupném terénu.

„Ne všechny rasy se k tomuto řemeslu hodí. Pes musí totiž umět individuálně pracovat bez pána a mít svůj rozum," prozrazuje kynolog.

Sám vlastní tříletou fenku belgického ovčáka. „Jmenuje se Adrica Boccaro. Měl jsem ještě jednoho psa, ale ten se na výcvik záchranného psa nehodil," konstatuje Daněk.

Práci se psi se začal věnovat už před osmi lety. „Záchranařině tři roky. V současné době vedu kynologický klub v Horní Lidči. Letos je nás tam šestnáct," uvádí Petr Daněk.

Členové klubu se scházejí každou neděli na bývalé střelnici, předělané na cvičáku v Horní Lidči, za místním masokombinátem.

Přiznává, že jeho mladší syn by mohl jít v jeho stopách. „Ke psům má velmi kladný vztah, ale uvidíme jestli ho budou držet i v budoucnu natolik, aby se dal na kynologii," dodal Daněk.

Psovod záchranář Petr Daněk získal na mezinárodním meetingu záchranných psů zlatou medaili v soutěži družstev.