Silný mráz má na svědomí také první komplikace v železniční dopravě. Na trati mezi Jablůnkou a Valašským Meziříčím jeho vlivem praskla kolej.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla připustil, že nastupující vlna velmi nízkých teplot by mohla přinést více takových problémů. „Tyto komplikace ale k zimnímu počasí patří,“ řekl Halla.

Kolej u Jablůnky se zlomila kolem šesté hodiny ráno. Vlaky však mohly jezdit po vedlejší koleji. Podle Hally železničáři vývoj počasí sledují a v problémových oblastech mají zvýšenou pohotovost.

„V případě lomu na hlavních tratích na místo vyrazí četa a vymění poškozenou část koleje,“ řekl Halla.

Doplnil, že zpravidla jde jen o provizorní opravu, protože svařování je technicky možné, teprve když teplota vystoupá nad pět stupňů nad nulou.

Vsetín hlásí – 16,8

Pracovníci hvězdárny ve Vsetíně naměřili v pondělí v sedm hodin ráno ve dvou metrech nad zemí –16,8 °C. Podle vedoucího hvězdárny Martina Leskovjana jde o prozatímní lednové minimum, zdaleka však ne o historický rekord.

„Ten byl naměřen sedmého ledna 1985, kdy teplota klesla až na mínus dvacet devět a půl stupně,“ připomněl Leskovjan. Současné teploty budou do ale nadále klesat. ⋌(mib,čtk)