Trojí výročí vzpomněli účastníci úterní besedy v Mramorovém sále vsetínského zámku na komponovaném pořadu Takový byl Josef Sousedík.

V úvodu vzpomenul průvodce večera a autor knihy o Josefu Sousedíkovi Jiří Kohutka Sousedíka jako odbojáře. O své zážitky z odboje, o zakladateli odbojové skupiny a velikém vlastenci popovídal také plukovník Jan Hronek.

„Mluvit o Josefu Sousedíkovi a odboji je časově náročné. Nelze říct vše. Je třeba si uvědomit, že za Heydrichiády, v době, kdy se lidi stříleli, našel tolik morální odvahy a řídil odbojovou organizaci, která byla jediná akceschopná bojová organizace na Moravě,“ ocenil Hronek, v té době nejmladší partyzán brigády Jana Žižky.

Sousedíka, ale také další statečné hrdiny, kteří obětovali to nejcennější, připomněla také Blanka Andělová ze Svazu bojovníků za svobodu.

„Kromě Josefa Sousedíka bylo umučeno osmnáct spolubojovníků, mezi nimi Bártek, Kovář, Žůrek, Surovec a další. Jejich jména jsou dnes zapomenutá. Měli bychom si jejich činů vážit, mluvit o nich a nezapomínat na ně,“ prohlásila.

Poté se Jiří Kohutka a zástupci firem Machač Motors a Mezopravna, ve kterých se repasuje Slovenská strela zmínili, jak pokračují práce na legendárním voze. Světově unikátní motorový vlak s elektromechanickým přenosem výkonu podle patentovaného návrhu vsetínského elektrotechnika Josefa Sousedíka prochází náročnou rekonstrukcí.

Přiblížili, že roční práce postupují, před čtrnácti dny se uskutečnily testy pohonů a třetí týden v lednu příštího roku začne konečná montáž prvního pohonu tohoto historického skvostu.

O hudební doprovod během podvečera se postarali studenti Masarykova gymnázia, zpěvačka Kamila Polonyová a muzikant Daniel Jakubík. Občerstvení zase zajistily studentky ze Střední odborné školy Josefa Sousedíka.

Večeru předcházelo slavnostní odhalení pamětní desky obětem totalit na budově Masarykovy veřejné knihovny. Oběti nacistického a komunistického režimu uctili zástupci města a také potomci zavražděných hrdinů.

Blanka Andělová, dcera poručíka Ladislava Prokeše, který byl umučen nacisty v roce 1945, přítomným přiblížila dobu před osmdesáti lety a hrdinské činy zemřelých. Na akci promluvil také syn rovněž umučeného lékaře Adolfa Bártka Mojmír.