Jeden rok, tucet evropských zemí a Madagaskar jako perlička k tomu. Bezpočet nečekaných, zábavných i poučných příhod z cest. Setkání s lidmi, místy i opeřenci.

To vše a mnohé další nabízí zajímavý příběh vášnivého cestovatele, publicisty, fotografa a ornitologa Tomáše Grima, který za svůj loňský výkon v birdwatching výzvě Velký rok (soutěž v pozorování ptačích druhů) získal 1. místo v mezinárodním žebříčku a český rekord k tomu.

Lukáš Spitzer, entomolog Muzea regionu Valašsko.
Chudí prosperují a bohatí strádají, zjistili vědci o populaci motýlů v Beskydech

„Vítězství zpravidla obnáší nechat všeho ostatního. Ale dělat, natož vyhrát Velký Rok na území větším, než celá Evropa, jen tak bokem při práci, navíc v mezinárodní konkurenci? Nesmyslné, nemožné! Přesto se mi to vloni přihodilo a povedlo,“ říká o svém úspěchu Tomáš Grim.

Pokud chcete znát odpověď na to, jak skloubit vášně a sny s prací, navštivte jeho přednášku na zámku Vsetín. „Čeká nás zajímavé povídání i krásné fotografie opeřenců a míst z různých koutů Evropy. Osobně jsem měl možnost s Tomášem v minulosti cestovat a je to člověk, který toho spoustu ví i zažil a navíc o tom umí skvěle vyprávět,“ zve kurátor přednášky Zdeněk Tyller z Muzea regionu Valašsko.

Birdwatching nebo také birding je pozorování ptáků, které může být provozované čistě jako rekreační odpočinková aktivita či jako forma vědeckého bádání. Ptáky lze pozorovat pouhým okem, triedrem nebo dalekohledem. Mnoho birdwatcherů ptáky fotí nebo nahrává jejich zpěv a zaznamenává jejich polohu.
Velkou část birdwatcherů tvoří amatéři, kteří tento způsob pozorování vykonávají pouze pro vlastní potěšení, na rozdíl od ornitologů, používajících formálnější vědecké metody pro výzkum.