Na vsetínském náměstí Svobody se už ve čtvrtek v pozdním odpoledni uskutečnila solidární demonstrace, které se zúčastnilo několik desítek lidí. V pátek vyvěsilo vedení města Vsetína na budově radnice ukrajinskou vlajku. Na mimořádném zasedání o tom rozhodli vsetínští radní.

„Odsuzujeme ruský útok na Ukrajinu. Soucítíme s obyvateli napadené země, kteří se ocitli ve válce a bojí se o své životy a životy svých blízkých. Vyjadřujeme podporu a solidaritu celé Ukrajině,“ uvedl starosta Jiří Růžička.

Několikadenní výlet v květnu 2018 umožnil poznat zejména Lvov a Oděssu.
Vzpomínky na Ukrajinu. Nádherná města plná památek a pohostinných lidí

Dodal, že město Vsetín nyní prověřuje alternativy konkrétní pomoci. Momentálně například radnice mapuje možnosti ubytovacích kapacit, které by mohla nabídnout Ukrajincům v nouzi.

V Rožnově pod Radhoštěm nechali v ukrajinských národních barvách nasvítit jeden z mostů přes řeku Bečvu.

„Město vyjadřuje solidaritu a podporu Ukrajině, která se stala obětí ruské agrese. O další pomoci bude v pátek jednat rada města,“ uvedla radnice na svých internetových stránkách.

Ve Valašském Meziříčí zřídili krizovou linku, kterou mohou využít lidé ukrajinské národnosti žijící ve Valašské Meziříčí. Zároveň má sloužit ke sběru a koordinaci nabídek pomoci ze strany místních občanů.

K dispozici je e-mail: ukrajina@muvalmez.cz a telefonní spojení na čísle 775 857 847. Linka funguje od pondělí do pátku vždy od 8 do 15 hodin.