Neobvyklý ruch zaznamenalo ve středu Alcedo středisko volného času Vsetín. Po chodbách i třídách se mimořádně v dopolední dobu nesl radostný smích, křik i jásot dětí.

Kvůli stávkujícím učitelům nemohly do školy, tak si užívaly náhradní program, který pro ně nestávkující pracovníci Alceda připravili.

I přes nedostatek času pro šíření informací se do střediska přihlásilo šestnáct dětí.

„Byli jsme připravení až na stovku školáků. Někteří rodiče to asi ani nevěděli, všechno bylo hrozně narychlo. I tak jsme tu měli dopoledne nezvykle živo,“ usmála se Martina Hromadová, která je pověřená vedením Alceda.

Za normálních okolností bývá v budově v tuto dobu klid.

„Chystáme se na vánoční programy. Terénní středisko Hájenka v Semetíně už je uzavřené a tady jsou kroužky, které začínají až odpoledne. Dnes jsme měli mimořádnou otevírací dobu kvůli stávkujícím školám od půl osmé ráno do půl druhé odpoledne,“ vysvětlila.

Mzdy i jídlo pro děti zaplatilo město

Vedení města oslovilo pracovníky střediska, kteří po dohodě připravili pro školáky program.

„Ráno byla seznamovačka, pak v našem zookoutku poznávali zvířátka a měli pohybovky,“ přiblížila.

„Děti skákaly přes švihadla a na trampolínách. Potom jsme šli na oběd a odpoledne jsme vyrazili ven poznávat stromy do parku,“ doplnila.

Zároveň připomněla, že veškeré náklady středečního dopoledne hradilo město.

„Mzdové pro naše pracovníky i náklady spojené s jídlem. Děti měly pitný režim, svačinku a na oběd jsme byli vedle ve Středním odborném učilišti Josefa Sousedíka,“ dodala Martina Hromadová.

Nerudovskou otázku kam s ním? řešili včera rodiče dětí dvou vsetínských základních škol a po jedné z Valašského Meziříčí a Rožnova pod Radhoštěm. K uzavření školy se rozhodli také v městě Karolinka a městysi Nový Hrozenkov.

Jen by to vyvolalo rozbroje

Menších vesnic a vísek na Valašsku se stávka jako by netýkala.

„V žádném případě jsme o tom neuvažovali. Ti nahoře si stejně udělají, co chtějí, stávka by k ničemu nevedla a nic by nevyřešila. K tomu jsme dospěly společně s kolegyněmi,“ řekla například ředitelka školy v Lačnově Olga Jahodová.

„Jsme neúplná škola, učíme tu čtyři učitelky. Stávka by byla bezpředmětná, možná u větších škol to smysl má. U nás bychom jen vyvolali rozbroje mezi rodiči a školou,“ dodala.

Stejného názoru byla i Ludmila Proislová, ředitelka Základní školy a Mateřské školy Študlov.

„Přidělali bychom akorát rodičům starosti. U nás na dědině jezdí rodiče za prací, neměli by to jednoduché. Aby to mělo efekt, nebyla by ani družina a museli bychom zavřít i mateřinku,“ odtušila.

„Odbory nemáme, dozvěděli jsme se o tom v pátek. Není dobré řešit něco takto narychlo. Nikdo z učitelek na mě netlačil, tak ke stávce ani nebyl důvod,“ vysvětlila Proislová.

Rodiče na vesnicích se shodují, že obstarat narychlo hlídání kolikrát až tří dětí školou povinných by byl problém.

„Nám už to nevadí, i když chodí na základku, už se o sebe postarají. Ale například kolegyně v práci má děti menší a manžela mašinfíru. Ten si nemůže vzít jen tak volno. A my ho také nedostaneme ze dne na den,“ shrnula Petra Mišunová z Lužné.