Lidé zoufají. Nevědí kam se mají obrátit. „Je to obtížné a sužuje to celou obec nejen mě. Je lepší mít zubaře na místě, než se někam plahočit. Na zubaře jsme byly zvyklí. Těžko se hledá nový,“ postěžoval si jeden z obyvatel Liptálu Pavel Chmelař.

Přestože starosta obce Miroslav Vaculík nového lékaře hledá, je to prý marný boj a ordinace tak zeje i nadále prázdnotou. „Nevím co budeme dělat. Lidé teď musí jezdit do Vsetína,“ okomentoval situaci Vaculík.

Kolem 1 300 evidovaných pacientů z Liptálu měla převzít zubařka v Hovězí. Ta však poukázala na další problém, a to s kapacitou. „Vzhledem k početnému obvodu pacientů v Hovězí a okolí, a vyčerpání objednacích dob, nejsem schopna registrovat nové,“ vzkázala s lítostí zubní lékařka Alena Potěšilová.

Ještě horší situace je ale ve Francově Lhotě. Tam shánějí zubaře už pět let. Do hor se ovšem nikomu nechce, a tak se museli lidé registrovat u stomatologů v Horní Lidči nebo Valašských Kloboukách. Spokojeni ale nejsou.

„Teď mám zubaře z Horní Lidče, ale nejsem s ním spokojen. Má hodně pacientů a nestačí se jim dostatečně věnovat,“ říká sklesle Miroslav Šipinka z Francovy Lhoty. Už prý nevěří, že se v obci nového zubaře dočkají.

Starosta Francovy Lhoty Karel Matůš už prý hledání nového zubního lékaře pro obec vzdal. „Starý zubař nám onemocněl. Měl kolem sednácti stovek lidí. Vypsali jsme dokonce soutěž, ale nikdo se nepřihlásil,“ komentoval Matůš.

V devadesátých letech se ve společnosti očekávalo, že do vesnic přijdou mladí lékaři. Nic takového se ale nakonec nestalo. „Bijeme na poplach už deset let a nic se neděje. Mladí odcházejí do měst a staří vymírají. Ani na fakultách není budoucích zubních lékařů jako před lety,“ tvrdí stomatolog Bernard Jureček z Horní Lidče, který sám už prý nové pacienty přibírat nemůže.

O něco lepší situace je na Rožnovsku a Kelečsku. Tam pro pacienty ještě pár míst mají. Přednost dostane vždy rodina. Tu chtějí mít zubaři pohromadě. „Ordinuju už šestnáct let a už je to tak dva roky, co je situace vážná,“ potvrdila zubařka Olga Klepsová z Prostřední Bečvy. Její kolegyně z Kelče má pro lidi pochopení, i když musí být na úkor toho v ordinaci po delší dobu. „ Kam mám ty lid poslat? Těžko je někam přemístit. Všude je to stejné. Musím být v ordinaci denně o hodinu dvě déle,“ řekla zubní lékařka Jana Sehnalová.