„Jedná se o digitalizaci obecního rozhlasu, který bude napojený na centrální vyrozumívací a varovný systém. Půl obce už digitalizovaný rozhlas má, druhá polovina zatím ne,“ upřesnila starostka Lačnova Marie Vlčková. Z rozhlasu bude možné kromě obecních hlášení vyslechnout také vyhlášení poplachu při mimořádných situacích. Fungování rozhlasu navíc neovlivní ani případné výpadky elektřiny. „Systém totiž na jejím přívodu není závislý,“ dodala starostka.

Žádost o dotace na vyrozumívací a varovné systémy podalo devět obcí Zlínského kraje. „Jednalo se o žádosti v celkovém objemu dva miliony tři sta padesát tisíc korun,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Vzhledem k malému počtu žádostí se dostane na všechny. Rada kraje schválila financování varovných systémů všech devíti vesnic milionem a devíti sty tisíci korunami. Konečné slovo však budou mít až krajští zastupitelé, kteří zasednou v dubnu.

Na čtyř a půl milionovou dotaci se mohou těšit také dobrovolní hasiči. Obecní sbory podaly dvaasedmdesát žádostí o dotaci na nákup a opravy věcných prostředků požární ochrany. „Při návrhu byly priority hasičských záchranných sborů kraje zaměřeny na nákup a opravy cisternových automobilových stříkaček, zásahových dopravních automobilů či nákup motorových stříkaček,“ vyjmenoval Mišák.

Nový zásahový vůz tak přibude například dobrovolným hasičům ve Francově Lhotě, Choryni nebo Senince.