„Budou to lokality Hradisko, Raťkov, Babská a Malá Hanzlůvka, mokřad Rybníky a Choryňský mokřad,“ přiblížil ornitolog Miroslav Dvorský. Na čtyřech lokalitách vyřežou náletové dřeviny, na jedné orobinec širolistý a na mokřadu v Hrachovci vykosí mokřadní louky na rozloze 1,2 hektaru.

Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí dnes ČTK řekl, že na Valašsku dříve byly stovky tůní. „Během kolektivizace ale postupně zmizely. Nyní víme asi o 200 tůních, většina z nich jsou zavezené zeminou. Některé z nich chceme postupně prohlubovat,“ poznamenal Orálek. Připomněl, že například na Vařákových pasekách loni nově vytvořili pět tůní.

Mimo to se ochránci zaměří také na zanedbané studánky, ke kterým mají místní lidé a turisté „historicko-kulturní vazby a osobní vztah“. Deset nejzajímavějších ochránci vyčistí, zastřeší a kvalitu vody v nich nechají otestovat k laboratořích. „Od vynálezu vody v PET lahvích si lidé přestali vody ze studánek vážit,“ uvedl Orálek.

Třetí částí projektu je monitoring přírodovědně cenných mokřadních ploch na třech významných lokalitách. Jde o rybníky v Hrachovci u Valašského Meziříčí, na řece Bečvě a přilehlých štěrkovnách u Choryně a Kladerub a v zatopeném bývalém kamenolomu v Opatovicích u Hranic na Moravě. Ekologové zde budou zjišťovat výskyt zvláště chráněných druhů ptáků, savců, obojživelníků, plazů i bezobratlých živočichů.

ČTK