Ta ničí úrodu na jejich polích. „Škody bývají zejména na kukuřici, opakuje se to v podstatě každý rok. S vysokou zvěří příliš problémy nejsou, jedná se spíše o černou zvěř, to znamená o kance,“ uvedl ředitel Agrární komory Valašska ve Vsetíně Josef Radílek.

Problémy zejména s černou zvěří potvrdil také viceprezident Agrární komory České republiky Jindřich Šnejdrla. V poslední době se však podle něj situace ustálila. „Vsetínský okres, narozdíl od jiných lokalit je v současnosti těchto problémů spíše uchráněn,“ konstatoval Šnejdrla.

Řešením je počty zvěře v lesích regulovat. S tím také mimo jiné počítá i ministerstvo zemědělství. A byl to také jeden z důvodů vypracování Národního lesnického programu, který minulý týden schválila vláda. „Obsahuje některé body, které lze však již dnes využívat například na základě zákona o myslivosti,“ poznamenal Dušan Pinďák z oddělení ochrany krajiny a přírody odboru životního prostředí vsetínské radnice.

Podle jeho slov mohou už nyní majitelé lesů a pozemků zasahovat do takzvaného lesnického a mysliveckého plánování, kde se mimo jiné určují také normované a minimální stavy zvěře či plánovaný odlov. „Mnozí vlastníci ale o této možnosti vůbec neví,“ poznamenal Pinďák.

Také on však stávající situaci na Vsetínsku nepovažuje prozatím za vážnou. „Stavy zvěře jsou sice větší a zaznamenáváme lokální problémy s černou zvěří, ale způsobené škody příliš velké nejsou,“ zdůraznil Pinďák.