„Nápor je obrovský. Chodí o šedesát až sedmdesát procent více lidí, než za normálních okolností," odhadla vedoucí vsetínského Oddělení dopravně správních agend Ilona Vaňková.

Už nyní je ale zřejmé, že zdaleka ne všichni stihnou převod dokončit. Zřejmě stovky aut budou s prvním červencem vyřazeny z registru a jejich další provoz bude nezákonný.

Na celém Valašsku se totiž k polovině června nacházelo v takzvaném polopřevodu ještě 4775 vozidel. Téměř osmnáct set z nich spadalo pod vsetínský registr vozidel.

Přestože úředníci na nebezpečí vyřazení „nedopřevedených" motorových vozidel upozorňovali už od podzimu a před časem také preventivně rozšířili úřední hodiny, na zájmu lidí se to nejprve příliš neprojevilo. Až v posledních dnech.

Dodatečné přihlášení po 1. červenci už přitom nebude možné. „Současně se zánikem vozidla zaniká i jeho zákonné pojištění," upozornila vedoucí odboru správních agend Městského úřadu Vsetín Valerie Ondřejová.

Pokud majitel vyřazeného auta přesto s takovým vyjede na pozemní komunikaci, dopustí se přestupku. Hrozí za něj pokuta v rozmezí od pěti do čtyřiceti tisíc korun.

Narozdíl od Vsetína je prozatím až podezřelý klid na Městském úřadě v Rožnově pod Radhoštěm. Podle mluvčího radnice Tomáše Grosse je přitom pár dní před vypršením termínu na Rožnovsku v polopřevodu stále ještě 1 187 vozů.

Eva Pernická z odboru dopravy Městského úřadu v Rožnově pod Radhoštěm potvrdila, že na přepážkách odboru se prozatím nevytváří žádné fronty a dlouhé čekací lhůty.

„To se ovšem samozřejmě s krátícím se termínem může změnit. Polopřevod vozidla se provádí v místě trvalého pobytu jeho provozovatele a na odbor dopravy se kvůli tomuto úkonu není třeba dopředu objednávat," doplnila Eva Pernická.

Vedle Vsetína a Rožnova má své hříšníky i další město s rozšířenou působností – Valašské Meziříčí. Podle mluvčí tamní radnice Renaty Votrubové je v Meziříčí v polopřevodu stále ještě 1700 vozidel.

Ministerstvo dopravy České republiky evidovalo k úterý 23. června stále zhruba 716 tisíc vozidel s nedokončenou registrací.

Za poslední dva týdny registraci dokončilo více než 20 tisíc řidičů, tempo registrace se tedy podle ministerstva zrychlilo.

Problém se ale zřejmě stále týká některých motoristů, jejichž vozidla mají platnou technickou prohlídku. Termín pro dokončení registrace je stanoven zákonem a nebude možné ho prodlužovat.

Podle odhadů ministerstva dopravy, které vyplývají z porovnání dat z Centrálního informačního systému STK a registru vozidel většina ze zhruba 716 tisíc vozidel evidovaných v kategorii v převodu již ve skutečnosti není v provozu. Řada z nich zřejmě již neexistuje a jejich vlastníci se nedokončením registrace vyhnuli ekologické likvidaci vozidla.

Zhruba 100 tisíc aut v převodu ale mělo v dubnu ještě platnou technickou kontrolu, což naznačuje, že byla v provozu.

Pokud si majitelé vozů nejsou jistí, zda se jich tento problém týká, mají jednoduchou pomůcku: v malém technickém průkazu by měli mít uvedené své jméno, pak je auto převedené. „Pokud v něm mají ještě jméno předchozího vlastníka vozidla, měli by zbystřit a přihlásit auto na sebe, tak aby ho mohli nadále provozovat," upozornil ministr dopravy Dan Ťok.

Uložit TXT Vybrat vše (CTRL+A)EditovatZaloženo redaktorem