Ve srovnání s rokem 2017, kdy přišlo ve valašskomeziříčské porodnici na svět 950 dětí, se drží porodnost přibližně na stejné úrovni.

Nejoblíbenějšími jmény pro miminka narozená v Meziříčí byla v minulém roce tradiční, česká. „Mezi holčičími vítězila Eliška, Natálie, Tereza, Marie, Ema, mezi jmény chlapců zase Jakub, Matyáš, Vojtěch, Jan nebo Šimon,“ prozradila Irena Stromšíková, staniční sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice Valašské Meziříčí, která spadá pod společnost Agel. Objevila se ale i méně obvyklá jména: mezi dívčími například Leonarda, Willien, Kayla, Aura či Mischell, u chlapců Aslan, Eldar, Marcus, Matthew či Augustin.

Rekordní porodnost

Ve Vsetínské nemocnici se za rok 2018 narodilo celkem 901 dětí, z toho 464 chlapců a 437 děvčat. V šesti případech se jednalo o dvojčata. „Porodnice vytvořila rekord ve své novodobé historii, s počtem 895 porodů se jedná o nejvíce porodů v posledních dvaceti letech,“ upozornila mluvčí Vsetínské nemocnice Dana Lipovská. Doposud byl rekordní rok 2017, kdy bylo porodů 879.

Co se letošních přírůstků týče, prvním dítětem roku 2019 byla holčička Karolína (na snímku vlevo s maminkou Monikou). Narodila se v Nemocnici Valašské Meziříčí prvního ledna v 10 hodin a sedm minut, vážila 3100 gramů a měřila 47 centimetrů. „U porodu byl také tatínek a doma na ni již čeká i starší bratříček. První rodička letošního roku, paní Monika, přijela do valašskomeziříčské nemocnice rodit z nedaleké Lhoty u Choryně,“ přiblížila mluvčí meziříčské nemocnice Lucie Drahošová. Připomněla, že v meziříčské porodnici však běžně vítají i rodičky z Nového Jičína, Frenštátu pod Radhoštěm, Bystřice pod Hostýnem, Hranic na Moravě nebo Rožnova pod Radhoštěm.

Ve Vsetíně čekali téměř do poledne

V porodnici ve Vsetíně se pláč novorozeněte ozval letos poprvé 1. ledna v 11.51 hodin. Mamince Evě Zajíčkové (na snímku vpravo) se narodila dcera Alžběta. „Porod proběhl oproti tomu prvnímu o poznání rychleji. Chtěla bych zdravotníkům poděkovat, starali se o nás velmi hezky,“ uvedla maminka Eva, které byl na porodním sále oporou manžel Roman. Rodina bydlí v Bystřičce a na malou sestřičku se už doma těší dvouapůlletá Josefínka.

První Vsetíňan má jméno Matias

Na prvního občánka Vsetína v porodnici čekali skoro až do půlnoci. Matias Valeš se narodil 1. 1. 2019 ve 23.30 hodin a při narození vážil 3,4 kilogramu. „V příjmení už jeden háček máme, tak jsme malému nechtěli přidávat další,“ komentovala s úsměvem volbu netradičního jména pro svého prvního potomka Kristýna Valešová.