Patří k nim i devětatřicetiletý zedník Pavel. „Stavební firma pro mě už neměla práci. Čekal jsem to. Holt se s tím budu muset nějak porvat, ale myslím, že do jara žádné místo neseženu," povzdechl si otec dvou dětí, který nyní pobírá dávky v nezaměstnanosti.

Není sám. Na Valašsku je bez práce 7356 lidí. Volných míst je ale jen 553. O každé z nich se tak pere třináct lidí.

Přitom o něco hůře jsou na tom ženy. „Je to bída. Jsem na pracáku už třetí měsíc. Chodím se dívat na nabídku míst, ale nic pro mě není. Když už je volné místo, pak většinou pro chlapy s výučním listem. Pokud se na mě brzy neusměje štěstí, manžel se sesype, protože už teď pracuje skoro dvanáct hodin denně, aby mě a dceru uživil," vylíčila dvaačtyřicetiletá úřednice Vlasta.

Celkem je v regionu bez práce 9,62 lidí. Žen je o něco více. 10,56 procent. Podle mluvčí krajského úřadu práce Miriam Majdyšové roste nezaměstnanost od července.

„V srpnu ale většinou klesá. Nyní se tak nestalo a to nás překvapilo. Je to zřejmě tím, že se řada firem se dostává do ekonomických potíží a propouští," řekla Majdyšová.

Úřad má nyní ohlášeno několik upozornění na snižování počtu pracovníků. Na Valašsku by tak mohlo v září přibýt až 800 nezaměstnaných. Kromě meziříčské společnosti Schott, propouští i rožnovská Loana a vsetínský Hirschmann.

Mezi nejčastěji nabízená místa patří jako tradičně svářeči, seřizovači, řezači plamenem, páječi a nástrojáři. „Společnosti hledají také obchodní zástupce a řidiče nákladních automobilů a tahačů," doplnila mluvčí krajského úřadu práce.