„Pokud by to dělalo město, tak ušetříme asi sedm milionů korun, které nás stojí roční správa a údržba,“ poukázal generální ředitel Lázní Luhačovice Josef Krůžela.

Peníze však podle něj nehrají jedinou roli. Díky častějším návštěvám městských strážníků by mohlo v zóně, která je určena výhradně pro pěší, ubýt cyklistů či bruslařů. Nyní neukázněné návštěvníky areálu upozorňují strážní bezpečnostní agentury. „Když k tomu bude mít radnice vlastnický vztah, tak předpokládám, že se bude více věnovat tomu, co tam dělají mladí občané města,“ míní Krůžela.

Dalším důvodem je to, že areál potřebuje revitalizaci, která si podle Krůžely vyžádá jednorázově na sto padesát milionů korun. „Na revitalizaci je možné získat prostředky ze strukturálních fondů. Na ty nemůžeme dosáhnout my jakožto akciová společnost, může na ně ale dosáhnout město. Stačí, kdyby si tyto pozemky třeba i pronajalo,“ řekl Krůžela.

Podle vedení lázní by se dalo řešení najít brzy. „Předběžně v horizontu do konce roku 2009,“ řekl generální ředitel.

Luhačovická radnice se tomu nebrání, řešení však nechává až na schválení změny zákona, který upravuje lázeňské a rekreační poplatky. Dosud město získává od lázeňských hostů a turistů pět milionů korun ročně, které spolkne zvýšená údržba centra města. Nově by to mohl být i dvojnásobek.

„Díky tomu bychom získali prostředky na údržbu. Ze svého rozpočtu nejsme schopni je vykouzlit,“ poznamenal starosta Luhačovic František Hubáček. Zvýšení poplatků je tak podle něj podmínkou pro další jednání o převedení pozemků. „Spíše bychom volili cestu dlouhodobého pronájmu,“ uzavřel Hubáček.