Do pomoci rodině, která se stará o postiženou dceru, se bez prodlení zapojila také zuberská radnice zpřístupněním městského transparentního účtu pro dobrovolné peněžní příspěvky. K pátečnímu poledni se celková výše zaslané finanční pomoci přiblížila hranici 350 tisíc korun.

Rozsáhlý požár zachvátil rodinný dům v zuberské místní části Čertoryje v neděli po 22. hodině.

„Už když jsme tam s hasiči jeli a viděli oheň a vysoko šlehající plameny, věděli jsme, že to nebude jen zahořený komín či nějaká menší věc. Věděli jsme, že škoda na majetku bude velká. Jen jsme se modlili, aby nebyly také ztráty na zdraví či životech,“ přiblížil starosta Zubří Aleš Měrka.

Záchranáři zasahují v noci na pondělí 5. prosince 2022 u požáru rodinného domu v Zubří na Rožnovsku.
Rodina ze Zubří přišla o střechu nad hlavou. Škoda po požáru činí tři miliony

K hořícímu stavení se postupně sjelo osm hasičských jednotek s více než deseti vozidly. Plameny se šířily po obvodovém plášti domu a po střeše.

„Do půl čtvrté pendlovali pro vodu, naši hasiči tam ještě potom do deseti hodin drželi hlídku. Škoda byla vyčíslená na tři miliony korun,“ doplnil Měrka.

Hasiči z domu vynesli dvě tlakové láhve na propan-butan, zasahovat museli v dýchací technice. Přijeli také zdravotníci, kteří prohlédli všechny tři obyvatele domu – muže také na místě ošetřili a následně převezli do nemocnice. Popálil se, když se snažil oheň hasit.

Díky solidaritě sousedů, přečkala rodina první noc u sousedů. Náhradní ubytování na další dny zajistilo město Zubří, dům totiž zůstal neobyvatelný.

Ski areál Razula bude pro běžné lyžaře mimo provoz.
Vlek na Razuli se letos nerozjede, Machůzky jsou dokonce k prodeji

Místní lidé se hned po požáru začali zajímat o to, jak rodině mohou pomoci. Reagovalo také vedení města.

„Hned v pondělí jsme využili založený transparentní účet města, který jsme měli z loňska také z předvánočního požáru bytu na Sídlišti. Poprosili jsme veřejnost, abychom společnými silami pomohli rodině z horního konce nějakým finančním obnosem do začátku, než pojišťovny vypořádají ztráty. Všem dárcům děkuji,“ řekl starosta města.

Na transparentním účtu se do pátečního poledne sešlo téměř 350 tisíc korun od dobrovolných dárců.

Pomohla i akce Deníku

V částečně benefičním duchu se nesla také středeční akce Česko zpívá koledy, do níž se město Zubří letos premiérově také zapojilo. Lidé mohli darovat peníze do společné kasičky, počítala se také tržba z prodeje perníčků. Výtěžek činil 10 400 korun a už je také připsán na transparentním účtu.

Premiéru si při akci Česko zpívá koledy odbyli ve středu 7. prosince 2022 večer v Zubří na Rožnovsku.
VIDEO: Punč, svařák a vánoční písničky. Valaši se zapojili do zpívání koled

Zmíněné bankovní konto je stále otevřené dalším dobrovolným příspěvkům. Číslo je: 302860540/0300. Odkaz na transparentní účet je možné najít také na webu města Zubří.