JEDE SE TAKÉ NA MALOU FATRU

Každý rok se akce účastní stovky příznivců. Z nabízených možností pro výlet si vyberou tradiční účastníci i ti, kteří se věnují turistice jen příležitostně. „Naplánované trasy zavedou účastníky do okolí Hostašovic, přes Kelčský Javorník do Bystřice pod Hostýnem, na Grůň a Kozí hřbety, projdou si Halenkovské chodníčky nebo také Malou Fatru, kde je čeká vysokohorská turistika," uvedla k letošnímu ročníku místostarostka Vsetína Simona Hlaváčová. „Turistika zažívá v poslední době velký rozmach. Důkazem toho je i vysoká návštěvnost," dodala.

REGISTRACE JE NUTNÁ I V CÍLI

Návštěvníkům Valašska nabídne Mezinárodní týden turistiky výlety v těsné blízkosti Vsetína, po Beskydech, ale i do Vrátné doliny. „Je samozřejmě možnost volby, lidé si vyberou kratší, nebo delší cestu. Trasy vymýšlíme už v podstatě rok dopředu, hned po skončení předchozího ročníku. Vše musí být podle pravidel IVV (Internationaler Volkssportverband je mezinárodní organizace pro lidový sport, pozn. redakce), takže musí být zajištěn start, kontroly, kilometrové vzdálenosti. Lidé dostanou startovné číslo a na stanovištích pak obdrží razítka," popsala Dana Bartoňová, předsedkyně odboru oddílu turistiky TJ Zbrojovka Vsetín. Registrace je nutná i v cíli. Pokud se vyráží na Slovensko, na místo startu doveze zájemce autobus. „Každý autobus má svého vedoucího, který si opět všechny zaeviduje a to samé pak také při odjezdu," doplnila Bartoňová.

TRASY PRO ZAČÁTEČNÍKY I ZKUŠENÉ TURISTY

Na pořádání akce se podílí také Klub českých turistů. „Zapojili jsme také své členy, hlavní organizátoři ale nejsme. Naši lidé se podílejí na přípravě mapových materiálů, koordinují trasy a podobně. Například pan Rudolf Mostecký připravil trasu na Slovensku," uvedl předseda Klubu českých turistů Vsetín Jiří Homolka. Pro milovníky pěší turistiky jsou připravené cesty, které vedou mimo valašský region, v délce 10 až 20 nebo 20 až 30 kilometrů.

ÚČASTNÍKY POTĚŠÍ SOUBOR VSACAN

Slavnostní zahájení Týdne turistiky se bude konat v sobotu 9. července od 19.30 hodin v Domě kultury. Úvodní setkání zpříjemní i soubor Vsacan.

Právě tady představí organizátoři všechny trasy, na které bude možné se přihlásit. V průběhu týdne si účastníci budou moci jít zaplavat do městských lázní nebo se mohou těšit na trasy, kde bude připraveno oblíbené občerstvení v podobě chleba se sádlem, cibulí a česnekem.

Organizátoři připravili pro turisty také opékání špekáčků.

Jedinou podmínkou účasti je registrace ve štábu akce na Městském úřadě Vsetín den dopředu, kde za symbolických 45 korun získají účastníci mapku s pokyny na cestu.

Autor: TÁŇA MARKOVÁ