Obec, která je zřizovatelem školy, poskytla plochu střechy soukromé společnosti, která zde buduje fotovoltaickou elektrárnu. Firma na oplátku zastřešení budovy před instalací panelů kompletně opraví.

Fotovoltaickou elektrárnu buduje firma Jan Holík ze Všeminy. „Střechu jsme společnosti poskytli na dvacet pět let,“ prozradil starosta Liptálu Miroslav Vaculík.

Energii, kterou sluneční elektrárna vyrobí, ale škola odebírat nebude. Provozovatel zařízení ji bude prodávat přímo do sítě na základě smlouvy se společností Čez. „Pro nás je současná dohoda výhodná v tom, že firma Jana Holíka opraví střechu školní budovy, což by nás za normálních okolností přišlo zhruba na dva miliony tři sta tisíc korun,“ vysvětlil Vaculík.

Solární elektrárna vyroste v Liptále do konce září. „Na střechu umístíme tři sta devadesát dva panelů o celkovém výkonu dvaadevadesát kilowat,“ upřesnil svůj podnikatelský záměr majitel firmy Jan Holík.

Využívání energie ze Slunce je na Valašsku stále oblíbenější. Základní škola v Liptále také není první v regionu, která bude mít na střeše solární panely.
Nedávno se více než dvě sta podobných objevilo například na Základní škole ve Vsetíně, Rokytnici.

Tady však energii ze Slunce využívají k ohřevu teplé užitkové vody a dodávku do elektrické sítě v budově. Vyrobí si tak téměř veškerou potřebnou energii z obnovitelných zdrojů a ročně ušetří téměř sedm set tisíc korun.

Na konci července otevírala v průmyslové zóně Bobrky u Vsetína víceúčelovou halu, na jejíž střeše se nachází sluneční elektrárna, také stavební společnost Aspro. Při budování zařízení využila firma unikátní sjednocený hydroizolační a fotovoltaický systém Evalon-Solar.

Jde o unikát, který se na Valašsku a celé Moravě objevil poprvé. Dříve byl v České republice k vidění pouze na střeše Nové scény Národního divadla v Praze.„Nejsou to běžné fotovoltaické panely, ale speciální hydroizolační fólie. Slouží zároveň jako krytina i elektrárna,“ připomněl základní princip majitel firmy Aspro Roman Zdráhal.