Už podeváté se po kelečském rybníku Chmelník budou prohánět dračí lodě. Do plavidla dlouhého až dvanáct metrů se vejde dvacet pádlujících a kormidelník. Po celou dobu jízdy udává údery do bubnů rytmus také jeden bubeník.

„Během let se nám přihlásilo vždy mezi deseti až dvaceti týmy. Letos jich bude závodit deset,“ uvedla Pavlína Srkalová Jemelková, jednatelka Tělovýchovné jednoty Kelč, která závody každý rok pořádá.

Technickou pomoc poskytují mistři Evropy dračích lodí Moravian Dragons z Přerova, kteří na sobotní závody půjčí lodě a také kormidelníky.

První rozjížďky začnou v sobotu o půl desáté dopoledne, většina týmů vyjede na rybník pětkrát či šestkrát. Záleží na tom, jak daleko se v umístění která posádka dostane. Nejúspěšnější týmy, které přejedou přes rybník nejrychleji, se utkají odpoledne o půl páté o celkové prvenství.

„Pro vítěze samozřejmě máme nachystaný pohár, jedná se však spíše o rekreační závod, jehož cílem je hlavně zábava. Posádky si klání na Chmelníku vždy chválí,“ říká Jemelková. 

Autor: Anna Vaculíková