Při kompostování se využívá schopnost žížal přeměňovat biologické zbytky na vysoce kvalitní organické hnojivo – takzvaný vermikompost. Díky němu mohou vyrůst zdravé, vůči škůdcům odolné rostliny, květiny nebo plodiny. Suché květy, zbytky nebo slupky z těchto rostlin se poté dají opět kompostovat a celý kruh se tak znovu opakuje.

Vermikompostér využívaný na rožnovské radnici je podle úředníků kvalitně zpracovaný, praktický, snadno se čistí a zpracování odpadu je bezproblémové bez zápachu nebo plísně.

„Zkušenosti s jeho používáním ukazují, že při dodržování jednoduchých pravidel kompostování zredukuje odpad ve vaší domácnosti nebo kanceláři až o čtyřicet procent,“ říká Hana Ondruchová z Odboru strategického rozvoje a projektů Městského úřadu v Rožnově.

Právě v jedné z kanceláří tohoto odboru již několik týdnů kompostér testují, a to i s žížalami. „Žížalám, kterých máme v kompostéru několik stovek, samozřejmě nechutná plast, papír, sklo nebo třeba zbytek nápojového kartonu. Zato si s radostí pochutnají na slupce od mrkve, kávovém lógru nebo třeba na shnilém banánu. Pomáhají nám tak zpracovat bioodpad, který nekončí zbytečně na skládkách,“ pochvaluje si Hana Ondruchová.

Prvotřídní kompost navíc není tím jediným, co lze díky speciální nádobě získat. Vzniká také takzvaný žížalí čaj – vermifluid.

„Je to vysoce koncentrované přírodní hnojivo, kterým lze po naředění zalévat veškeré rostliny a zeleninu na zahrádce. Žížalí čaj obsahuje potřebné živiny pro rostliny a takto zalévaná zelenina má bohatší úrodu, roste rychleji a obsahuje více vitamínů a minerálů,“ vysvětluje Hana Ondruchová.

Krmivem pro žížaly kalifornské se může stát cokoli organického, tedy to můžou být zbytky ovoce, zeleniny, kávová a čajová sedlina, výlisky z hroznů či jablek, skořápky od vajíček, sláma, seno, posekaná tráva, podestýlka a další. Rozloží všechny bakterie a viry. Kalifornské žížaly jsou výbornými pracanty, 100 gramů žížal, tedy asi dvě stovky jedinců, dokáže zkonzumovat až 100 gramů bioodpadu denně.