Děkujeme vám za pozornost a přejeme klidnou a hlavně suchou noc. Vše nasvědčuje tomu, že situace se nezhorší. Sobotní Valašský deník přinese souhrnou zprávu o situaci ve čtvrtek a v pátek.

20.14 Zámecký park uzavřen pro veřejnost

Zákaz vstupu do zámeckého parku Kinských vydala s ohledem na nepříznivé klimatické podmínky valašskomeziříčská radnice. Nařízení trvá od 16. 5. do 18. 5. 2014.

20.08 - II. stupeň povodňové aktivity na Rožnovské Bečvě stále trvá

O trvání II. stupně povodňové aktivity na Rožnovské Bečvě až do odvolání rozhodla dnes (16. 05. 2014)od­poledne Povodňová komise města Rožnov pod Radhoštěm. Povodňová komise zůstává nadále v pohotovosti a opět zasedne v sobotu 17. 05. 2014 v ranních hodinách.

Ve městě stále, a také až do odvolání, zůstává v platnosti zákaz vstupu do obou částí městského parku, na hřbitov na ulici 5. května, na Karlův kopec (Jurkovičova rozhledna), na přístup do Základní školy Sedmikráska, Střediska volného času a celého areálu Valašského muzea v přírodě.

15.53 - Nepřízeň počasí se dotkla taky lesů

Situace vyvolané nepříznivým počasím, především silnějším větrem a intenzivnějšími srážkami, řeší přímo v terénu také zaměstnanci státního podniku Lesy České republiky. Problematická je situace také. Poškozená dřevní hmota ve Zlínském kraji je momentálně v objemu cca 42 tisíc m³. Avšak její množství se kvůli podmáčenému podloží dále navyšuje. Dochází rovněž k pádům celých stromů.

V důsledku toho je mnoho lesních cest dočasně neprůjezdných. „Nejvíce problémů máme na Vsetínsku, kde je aktuálně poškozeno cca 16 tisíc kubíků dřeva. Naše pracovníky do některých lokalit vzhledem k hrozícím pádům stromů nyní neposíláme. Do lesů by neměli chodit ani lidé," upozorňuje ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Zlín Martin Pavlíček.

14.29 - V Krhové preventivně nachystali pytle s pískem

V Krhové u Valašského Meziříčí mají s velkou vodou špatné zkušenosti už z roku 2010. Proto se místní lidé mají na pozoru také v těchto dnech.

Desítka krhovských dobrovolných hasičů je v pohotovosti už od čtvrteční třiadvacáté hodiny. „To jsme vyjížděli k odčerpání vody ze sklepa jednoho domu. A ve tři hodiny ráno ještě jednou," přiblížil velitel SDH Krhová Ladislav Havel.

Během pátečního dopoledne nachystali hasiči desítky pytlů s pískem, které preventivně rozmisťují na kritická místa po vesnici jako zábrany proti vodě. Zabezpečili tak například restauraci U Romany v centru či místní mateřskou školku. „Na několika místech jsme využili také protipovodňové vaky zapůjčené od profesionálních hasičů," doplnil Ladislav Havel. (vide naleznete ZDE)

Dobrovolní hasiči z Krhové připravují naplněné pytle s pískem, které budou v obci sloužit jako protipovodňové zábrany; Krhová, pátek 16. května 2014.

14.00 - Někde kulminace, někde voda ještě stoupá

Hladiny toků v horním povodí Bečvy již kulminují. Na dolním toku naopak ještě stoupají. Druhý stupeň povodňové aktivity trvá na Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí.

Manipulace na vodních dílech provádí Povodí Moravy operativně dle aktuální hydrologické situace. Na přehradách Horní Bečva a Bystřička jsou dosaženy II. stupně povodňové aktivity.

Povodí Moravy současně s povodňovou situací odstraňuje pomocí mechanizace vývraty a zátarasy, které způsobily spadlé stromy. Během noci byly řešeny časté výpadky elektrické energie.

Řeka Bečva u Jablůnky; pátek 16. května 2014

12.06 - V pohotovosti jsou i policisté

Také Policie ČR vyjíždí a řeší různá oznámení v souvislosti s deštivým počasím a silným větrem, který zapříčinil pád několika stromů i přes vozovku. „Kvůli popadaným stromům je od nočních hodin uzavřena silnice mezi Malou a Velkou Lhotou. Několik stromů spadlo včera odpoledne i v rožnovském městském parku. Na místě byli jak státní tak městští policisté, kteří společně rozhodli z důvodu hrozby padajících stromů park uzavřít. Během noci uzavřeli krátce policisté i silnici z Rožnova do Valašské Bystřice, kde bránily průjezdu vozidel spadlé stromy na vozovce," informovala dnes dopoledne Valašský deník policejní mluvčí Lenka Javorková.

V brzkých ranních hodinách a následně i v dopoledních, byl omezen provoz na silnici I/57 mezi obcemi Bystřička a Jablůnka, kde v místech U křížku vytékala na silnici asi 8 metrů široký pás vody. „Silnice byla sjízdná s opatrností. Provoz na místě řídili dopravní policisté. Kolem desáté dopoledne se hasičům podařilo uvolnit ucpaný kanál a voda tak mohla z cesty odtéct. Silnice je nyní bez vody," poznamenala Javorková.

V tomto místě je však stále rychlost omezena dopravní značkou na 30km/hod. „Žádáme řidiče, aby místem projížděli s velkou opatrností a respektovali dopravní značení," dodala mluvčí.

Na Valašskomeziříčsku asistovali policisté hasičům při odstraňování stromu z vozovky na silnici I/35 z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm. Vsetínští policisté zase vyjížděli včera kolem deváté hodiny večer na ul. Nádražní ve Vsetíně, kde se vlivem silného větru částečně odtrhla a na silnici spadla střešní krytina z budovy Českých drah. „Po dobu zásahu hasičů policisté ul. Nádražní uzavřeli," poznamenala Javorková.

11.26 - V okolí Vsetína je relativní klid

Vsetín – V současné době nejsou v rámci obce s rozšířenou působností Vsetín vyhlášeny žádné stupně povodňové aktivity. Kromě vodního díla Bystřička na přítoku a odtoku, kde je vyhlášen II. stupeň povodňové aktivity a probíhá řízený zvýšený odtok. Valašský deník o tom informovala pracovnice vztahů k veřejnosti MěÚ Vsetín Jana Čadová.

Hlídkovou službu zajišťují pracovníci městské policie. „Aktuální komplikace jsou na silnici Jablůnka – Valašské Meziříčí v místě zvaném U křížku. Je tu na silnici velká louže. Omezení provozu je pod dohledem Policie ČR," poznamenala Čadová.

Větší problémy může způsobovat i nadále silný vítr.

11. 09 - Rožnovský skanzen uzavřel na dva dny svoje brány

Rožnov pod Radhoštěm – Z technických a bezpečnostních důvodů má dneska a zítra, to je 16. a 17. 5. 2014 Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm ZAVŘENO. Platí to pro celý areál, včetně míst, kde jsou instalovány výstavy.

Sobotní program JARO NA DĚDINĚ je přesunut na příští sobotu 24. 5. 2014. Program bude aktualizován a co nejdříve upřesněn.

„Nedělní program, to je Den muzeí a vstup do Mlýnské doliny je nadále v platnosti," uvedla mluvčí skanzenu Petra Valíčková.

V pátek a v sobotu (16. a 17. 5. 2014) jsou brány skanzenu pro veřejnost uzavřeny. Důvodem je nepříznivé počasí a jeho následky.

10.58 - Hasiči se nezastavili

Téměř nepřetržitě zasahují jednotky hasičů na Vsetínsku od včerejší šesté hodiny ranní při odstraňování následků silného větru. „Do dnešních šesti hodin ráno bylo operačním střediskem krajských hasičů ve Zlíně evidováno 122 událostí. Z nich 96 vzniklo v přímé souvislosti se silným větrem," řekl Valašskému deníku tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Libor Netopil.

Polámané stromy na komunikacích, železnici, poškozené střechy objektů a přerušená elektrická vedení. To byl obrázek posledních 24 hodin na území Zlínského kraje. „Je běžné, že vyslaná jednotka odstraní polámaný strom a hned pokračuje na místo další události," dodal Netopil.

Nejvíce událostí řešili hasiči na Vsetínsku, a to 41. Dvaatřicet zásahů provedly jednotky hasičů na Zlínsku, 15 na Uherskohradištsku a 8 na Kroměřížsku. „Do dnešních ranních hodin nebylo zaznamenáno žádné zranění osob nebo vznik velkých materiálních škod," poznamenal mluvčí hasičů.

Silný vítr komplikoval život na území Zlínského kraje i po celou noc.

10.46 - Stav vody na valašských tocích

V současné době nejintenzivnější prší v Beskydech. Povodí Moravy zaznamenalo nejvyšší úhrny ve stanicích Horní Bečva (75 mm/24 hod.), Bystřička (46 mm/24hod.), Karolinka (28 mm/24 hod.), Valašské Meziříčí (48 mm/24 hod.). V ostatních částech povodí Moravy napadlo do 5 mm/24 hod.

Vlivem srážek v oblasti Beskyd došlo k významným vzestupům hladin vodních toků. Zejména na Rožnovské Bečvě, kde je dosažen II. stupeň povodňové aktivity. Vlivem takzvaného dotoku z horní části povodí Bečvy dochází k vzestupům hladin také na Bečvě, kde je dosažen I. stupeň povodňové aktivity se stoupající tendencí.

Vodní nádrže: Manipulace na vodních dílech provádí Povodí Moravy operativně dle aktuální hydrologické situace. Na vodních dílech Horní Bečva a Bystřička jsou dosaženy II. stupeň povodňové aktivity.

Předpokládaný vývoj: Vzhledem k očekávaným srážkám během dnešního dne je předpokládán ještě vzestupy hladin v zasažených oblastech s dosažením I. a II. stupeň povodňové aktivity.

Na řece Bečvě a Moravě vlivem dotoku z horní části povodí bude během dnešního dne docházet k vzestupům hladin.

Informaci poskytla tisková mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

10.00 - Krhová je v pohotovosti

V Krhové se pustili do pytlování písku. Připraveny mají i vodní vaky. „Pytle s pískem i vodní vaky máme připraveny preventivně. Zatím nemáme informace o tom, že bychom je potřebovali. Ale chceme být připraveni," pověděla Valašskému deníku starostka Krhové Sylva Kristková.

Pytle s pískem jsou určeny pro obyvatele vesnice. „Vodní vaky jsme schopni přemisťovat operativně na místa, odkud by bylo potřeba vodu odklonit jinam," dodala Kristková.

Příprav se ujali krhovští dobrovolní hasiči spolu se svými profesionálními kolegy z Valašského Meziříčí.

9.20 - Bystřička je na II. stupni povodňové aktivity

Podle sdělení hrázného přehradní nádrže Bystřička Jaroslava Lamoše byl II. stupeň povodňové aktivity vyhlášen také pro „jeho" přehradu. I zde proto platí stav pohotovosti.

8.00 - Podle hlášení Povodňové komise města Valašské Meziříčí ze dne 16. 5. 2014 ve 3.22 hodin bylo na řece Rožnovská Bečva o dvacet minut dříve dosaženo hodnot výšky hladiny řeky 250 cm. To odpovídá II. stupni povodňové aktivity. Proto Povodňová komise města Valašské Meziříčí vyhlásila 16. 5. 2014 ve 3.22 hodiny pro město Valašské Meziříčí stav pohotovosti.