Kasičku připevněnou na terase sousedního hotelu Maměnka nejprve na konci června vykradl osmačtyřicetiletý muž ze Zubří. Odnesl si několik tisíc korun, policisté jej však dopadli a letos v únoru z krádeže obvinili.

Vloni v srpnu si ale pokladničku vyhlédl zloděj znovu. „Tenkrát zloděj odcizil celou kasičku s několikatisícovou veřejnou sbírkou. Případ této krádeže prozatím zůstává neobjasněný," uvedla vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Po této zkušenosti se vedení Valašského muzea v přírodě v Rožnově rozhodlo, kasičku už na Pustevny nevracet. Nyní ale své rozhodnutí změnilo. „Domluvili jsme se s firmou, která dělá zabezpečení našich objektů, že nám dodá kasičku, která bude mít nadstandardní zabezpečení," uvedl Jindřich Ondruš.

Nová pokladnička bude zabezpečená mechanicky i elektronicky, na hotelu Maměnka se objeví zřejmě již příští týden. Muzeum se podle Ondruše také domluvilo s pojišťovnou, která pojistí obsah kasičky. Má se tím zvýšit důvěryhodnost sbírky. „Pokud by i došlo ke krádeži, pojišťovna škodu zaplatí. Dárce se tedy nemusí bát, že se jejich peníze nenávratně ztratí," ujistil Jindřich Ondruš.