Lidem vnouzi pomáhá například na Valašskomeziříčsku už od samého počátku po sametové revoluci. „Nejprve to bylo zcela zdarma a dobrovolně vcharitním šatníku. Před devíti lety jsme pak otevřeli komunitní centrum Zeferino, které se zaměřilo na romskou komunitu, podporu vzdělávání romských dětí ijejich matek,“ připomněla ředitelka Charity Zdislava Odstrčilová.

Největší záběr vtomto směru ale podle jejích slov znamená péče olidi bez domova, se kterou začali před osmi lety. „Na přímou pomoc potřebným slouží například peníze zTříkrálové sbírky, znichž dáváme vpřípadě nouze přímé finanční dary lidem, kterým třeba vyhoří byt nebo dům. Olidi bez domova se stará šest zaměstnanců, oazylový dům devět lidí, ztoho někteří na částečný úvazek,“ doplnila ředitelka.

Meziříčská Charita se tak během roku stará ozhruba sto padesát klientů, kteří patří vté či oné skupině mezi sociálně slabé lidi. „Bezdomovcům poskytujeme tak zvané nízkoprahové služby. Mohou přijít na noc, osprchovat se nebo na polévku schlebem. Od klientů požadujeme vtěchto případech pouze malé symbolické částky od deseti do pětadvaceti korun,“ uvedla Zdislava Odstrčilová.

Sociálně slabším rodinám zejména zromských rodin pomáhá také vsetínská Charita, která vrámci pomoci pomáhá Romům zejména při snižování zdravotních a sociálních rizik. „Od počátku roku pokračujeme vprojektu Zrnko, což je nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Zaměřen je na oblast životního stylu a péče ozdraví za aktivní spolupráce se zdravotnickými zařízeními a terénními sociálními pracovníky,“ přiblížila náplň projektu Jana Škrobáková, vedoucí vsetínského nízkoprahového zařízení pro děti a mládež.

Také vsetínská Charita chce nadále pokračovat ve vyhledávání a kontaktování potencionálních klientů vromské komunitě a věnovat se preventivní a osvětové činnosti voblasti zdraví. „Vsoučasné době vyhledáváme další možné finanční zdroje na pokrytí práce vromské komunitě, kterou vykonává pracovnice vybraná formou výběrového řízení,“ uvedla Škrobáková.

Openíze nelehce bojují vtéto oblasti také ve Valašském Meziříčí. „Peníze sháníme zevropských fondů, jinak dostáváme finance od ministerstva práce a sociálních věcí isamotných klientů a sponzorů. Například azylový dům pro matky sdětmi má roční rozpočet dva a půl milionu korun, přitom od klientů získáme čtyři sta tisíc,“ konstatovala Zdislava Odstrčilová.

Podle jejích slov však vpráci pro potřebné Charita neochabne. „Chtěli bychom do budoucna zavést také pobytové služby pro lidi bez domova a zaměřit se na jejich navrácení do normálního života. Motivovat je kpráci, aby si byli schopni sami zajistit třeba sociální a zdravotní pojištění ivlastní bydlení,“ dodala ředitelka.