VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na pomoc lidem v nouzi se peníze shánějí těžko

Valašsko - Existenční minimum pro lidi ze sociálně slabších skupin neznamená žádnou závratnou částku, pro jednotlivce činí dva tisíce dvacet korun českých za měsíc. Řada znich proto potřebuje hmotnou ifinanční pomoc. Na řadu pak přichází ve stovkách případů také na Valašsku Charita.

31.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

Lidem vnouzi pomáhá například na Valašskomeziříčsku už od samého počátku po sametové revoluci. „Nejprve to bylo zcela zdarma a dobrovolně vcharitním šatníku. Před devíti lety jsme pak otevřeli komunitní centrum Zeferino, které se zaměřilo na romskou komunitu, podporu vzdělávání romských dětí ijejich matek,“ připomněla ředitelka Charity Zdislava Odstrčilová.

Největší záběr vtomto směru ale podle jejích slov znamená péče olidi bez domova, se kterou začali před osmi lety. „Na přímou pomoc potřebným slouží například peníze zTříkrálové sbírky, znichž dáváme vpřípadě nouze přímé finanční dary lidem, kterým třeba vyhoří byt nebo dům. Olidi bez domova se stará šest zaměstnanců, oazylový dům devět lidí, ztoho někteří na částečný úvazek,“ doplnila ředitelka.

Meziříčská Charita se tak během roku stará ozhruba sto padesát klientů, kteří patří vté či oné skupině mezi sociálně slabé lidi. „Bezdomovcům poskytujeme tak zvané nízkoprahové služby. Mohou přijít na noc, osprchovat se nebo na polévku schlebem. Od klientů požadujeme vtěchto případech pouze malé symbolické částky od deseti do pětadvaceti korun,“ uvedla Zdislava Odstrčilová.

Sociálně slabším rodinám zejména zromských rodin pomáhá také vsetínská Charita, která vrámci pomoci pomáhá Romům zejména při snižování zdravotních a sociálních rizik. „Od počátku roku pokračujeme vprojektu Zrnko, což je nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Zaměřen je na oblast životního stylu a péče ozdraví za aktivní spolupráce se zdravotnickými zařízeními a terénními sociálními pracovníky,“ přiblížila náplň projektu Jana Škrobáková, vedoucí vsetínského nízkoprahového zařízení pro děti a mládež.

Také vsetínská Charita chce nadále pokračovat ve vyhledávání a kontaktování potencionálních klientů vromské komunitě a věnovat se preventivní a osvětové činnosti voblasti zdraví. „Vsoučasné době vyhledáváme další možné finanční zdroje na pokrytí práce vromské komunitě, kterou vykonává pracovnice vybraná formou výběrového řízení,“ uvedla Škrobáková.

Openíze nelehce bojují vtéto oblasti také ve Valašském Meziříčí. „Peníze sháníme zevropských fondů, jinak dostáváme finance od ministerstva práce a sociálních věcí isamotných klientů a sponzorů. Například azylový dům pro matky sdětmi má roční rozpočet dva a půl milionu korun, přitom od klientů získáme čtyři sta tisíc,“ konstatovala Zdislava Odstrčilová.

Podle jejích slov však vpráci pro potřebné Charita neochabne. „Chtěli bychom do budoucna zavést také pobytové služby pro lidi bez domova a zaměřit se na jejich navrácení do normálního života. Motivovat je kpráci, aby si byli schopni sami zajistit třeba sociální a zdravotní pojištění ivlastní bydlení,“ dodala ředitelka.

Autor: Jan Patkoš

31.1.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nikol Machová a Jan Vašák si řekli své "ano" poslední den starého roku 31. prosince 2017. Do velkého sálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí je na společnou cestu životem přišla vyprovodit více než stovka hostů. Svatební oslavu pak novomanželé s přáteli
18

Snoubenci si své ano čím dál častěji říkají na netradičních místech

V sobotu 20. ledna přijel kandidát na prezidenta Jiří Drahoš na Slovácko.
10

Kandidát na prezidenta si odvezl ze Slovácka několik lahví slivovice

Členové Fotoklubu Vsetín vystavili za deset let tisíce fotek

ROZHOVOR / Fotoklub Vsetín slaví deset let. Na jeho vznik, poslání, činnost i úspěchy fotografů zavzpomínal jeden ze zakládajících členů František Novotný. 

Jiří Škorpík, 4TET: Od první noty po koncert to trvá měsíce

ROZHOVOR / Nadcházející kulturní sezonu otevřel Dům kultury Vsetín koncertem k zahájení roku 2018 vystoupením vokálního seskupení 4TET.

Dvacáté páté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>