Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) apeluje na šoféry, kteří projíždějí Bratřejovem po silnici I/49 v místě, kde ŘSD opravuje opěrnou zeď.

„Žádáme, aby řidiči dbali zvýšené opatrnosti a respektovali dopravní značení. Od neděle tu v úseku zúžení silnice v místě oprav zdi došlo ke dvěma dopravním nehodám,“ sdělila Lucie Trubelíková z týmu komunikace ŘSD.

Ve středu odpoledne uvízl v daném úseku plně naložený kamion o hmotnosti čtyřiceti tun.

„Je tu ale povolený průjezd autům jen do sedmi a půl tuny,“ upozornila.

Neopatrná jízda

„O víkendu ze soboty na neděli došlo ve stejném úseku k nehodě automobilu převážejícího holuby. Při této havárii navíc unikly pohonné hmoty. ŘSD zlikvidovalo následky této události odtěžením asi sedmnácti tun kontaminované zeminy,“ upozornila Trubelíková.

Víkendová nehoda nebyla podle ŘSD zapříčiněná nerespektováním značení, auto s holuby se do limitu 7,5 tuny vešlo. Příčinou byla zřejmě neopatrná jízda.

U obou nehod asistovali při vyprošťování hasiči.

„Ve středu v podvečer zablokoval kamion silnici na dlouhé hodiny. Provoz byl obnovený až ve čtvrtek ráno. Na místě zasahovali profesionální hasiči ze stanice Zlín,“ potvrdila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Podle ní sjel řidič se soupravou v místě zúžení do příkopu, kde se zaklínil na boku a nemohl bez pomoci vyjet zpátky na cestu.

„Kamion se čtyřicetitunovým nákladem vytáhl až speciální vyprošťovací kamion,“ dodala mluvčí hasičů.

Podle policejní mluvčí projíždějící šoféři s mnohonásobně převyšující hmotností souprav neakceptují pravidla.

„Dopravní značení je dostatečně viditelné. I z dálky. Řidiči v těchto případech nerespektují značení,“ uvedla Monika Kozumplíková.

Polovina silnice je odkopaná

Výlet v tato místa, kde mohou projíždět maximálně sedmi a půl tunová vozidla se těžkotonážníkům prodraží. Tučné pokuty se pohybují v řádech tisíců korun.

Omezení – zúžení v místě oprav silnice nainstalovalo ŘSD primárně kvůli bezpečnosti projíždějících automobilů.

Polovina silnice je odkopaná a vznikl tím asi metr a půl hluboký sráz, kde by mohla projíždějící auta spadnout. Omezení je instalované také kvůli bezpečnosti pracovníků na stavbě.

Opravy opěrné zdi, které na silnici I/49 v Bratřejově dělníci zahájili letos 1. dubna a přijdou na 22,25 milionu, korun potrvají do konce listopadu. Pro osobní auta a autobusy zůstává úsek průjezdný kyvadlově jedním jízdním pruhem, vozidla nad 7,5 tuny musejí využít objízdnou trasu po silnici I/69 přes Vizovice, Vsetín a Valašskou Polanku.