Ve středu večer v prostorách zdejší dopravní haly vystoupí Traditional Jazz Studio Pavla Smetáčka. Koncert ponese symbolicky název Zachraňme Libušín. „Výnos z koncertu, včetně honoráře hudebníků, zašleme na účet veřejné sbírky na obnovu objektu Libušín na Pustevnách," ujistil Karel Ksandr, generální ředitel Národního technického muzea, který stojí za myšlenkou konání této akce. Podporuje ji také Ministerstvo kultury ČR, Národní památkový ústavu, Národní technické muzeum a správce Libušína – Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Není to poprvé, co se někdo snaží přispět na obnovu Libušína formou kulturní akce. V polovině března už koncertem k jeho podpoře vyzvali žáci Základní umělecké školy Rožnov pod Radhoštěm ve spolupráci se Sdružením přátel ZUŠ Rožnov. Představili se v něm žáci hudebního a literárně-dramatického oboru. Od nejmenších, po zkušené hudebníky. Jednotlivá hudební čísla byla proložena texty, které se úzce týkají architekta Dušana Jurkoviče, malíře Mikoláše Alše i kulturního významu Pusteven. „Děti se mimo jiné i touto cestou učí chápat, že uměním mohou pomáhat a podporovat dobré věci. Což je v tomto případě obnova vyhořelé chaty Libušín," uvedla zástupkyně ředitele rožnovské ZUŠky Bronislava Dočkalová.

Koncert však neměl takový ohlas, jaký by si pořadatelé a účinkující přáli. Přišlo „jen" dvě desítky posluchačů. „Vybralo se však téměř dva a půl tisíce korun, což představuje velmi pěkný průměr na jednoho diváka," zdůraznila Dočkalová.

Sportem zase o minulém víkendu podpořili Libušín v Trojanovicích či Frenštátě. Uskutečnila se zde akce Lezeme pro Libušín zaměřená na lezení na umělé stěně. Ve Frenštátě, kde se lezlo v tělocvičně, ovlivnilo účast krásné počasí. „Mnoho lidí proto nepřišlo. Vybrali jsme dva tisíce korun," uvedl pořadatel Stanislav Uruba. Naproti tomu ve venkovním lanovém centru Tarzania v Trojanovicích bylo několik desítek lidí, kteří dohromady přispěli částkou převyšující 16 a půl tisíce korun.

Stále pokračuje také sbírka formou bezhotovostních příspěvků na zvláštní účet rožnovského skanzenu. V pondělí 24. března na něm bylo již více než 2 miliony korun. Ti, kdo chtějí přispět hotově, tak mohou učinit do speciálních dřevěných pokladen. V současné době jsou umístěné v Sušáku ve Valašském muzeu v přírodě, v infocentru v Rožnově pod Radhoštěm, na Maměnce na Pustevnách, na radnicích ve Frenštátě, Valašském Meziříčí a Příboře, na obecních úřadech v Trojanovicích, Valašské Bystřici, Bordovicích, Prostřední Bečvě a ve Vidči a také ve frenštátském Cykloservisu Prašivka a na chatě na Velkém Javorníku.