„Už nám opravdu došla trpělivost. Kraj slíbil kde co a zatím nesplnil nic. Sepsali jsme výzvu k řešení krizové situace a ve čtvrtek odeslali panu hejtmanovi,“ netajil rozhořčení Vojtěch Zubíček, předseda sdružení, které sdružuje Bystřičku, Hošťálkovou, Jablůnku, Kateřinice, Liptál, Malou Bystřici, Mikulůvku, Oznici, Pržno, Ratiboř, Růžďku a Lhotu u Vsetína.

Tyto vesnice jsou víc jak měsíc sužované potulujícím se medvědem.

„Napříč našim mikroregionem likviduje ovce a ohrožuje zatím jen majetek našich občanů. K dnešnímu dni se jedná téměř o čtyřicet ovcí a několik včelínů,“ uvádí se v dopise adresovaném hejtmanu Čunkovi.

Starostové s cílem danou situaci řešit, aktivně zajistili zapůjčení odchytové klece, její dopravu ze Slovenska a její zprovoznění.

„Dělali jsme to s nadějí, že rozhodnutí o odchytu medvěda bude vydané co nejdříve a že nám Zlínský kraj s danou věcí pomůže,“ věřil starosta Kateřinic Vojtěch Zubíček.

V mediích podle něj zaznělo, že rozhodnutí o odchytu vydají v řádech dnů.

„Dle informací z Krajského úřadu to nebude dřív jak za měsíc a půl. Tímto sdělením jsme opravdu rozhořčení,“ zlobil se Zubíček.

Hejtman Čunek včera Deníku potvrdil, že na základě ranního jednání znovu zahájili odchyt šlemy.

„Sešli jsme se s ochránci, zástupci ministerstva životního prostředí a dalšími. Shodli jsme se na tom, že situace je opravdu krizová. A za takové situace se může tento konkrétní medvěd odchytávat všude tam, kde se pohybuje,“ vysvětlil hejtman.

Na povolení o odchyt není třeba čekat.

„Řízení o odchytu a odstřelu stále běží a běžet bude dlouho, protože se tam bude mnoho skupin odvolávat. Teď už zase odchyt běží. Protože odborníci konstatovali, že tento medvěd nemůže volně žít v přírodě, neboť se nechová standardně,“ doplnil Čunek.

Kraj spolupracuje s policií, hasiči i myslivci a určil skupinu v čele s Milanem Orálkem, u které odchyt objednal.

„Nejedná se o krizovou skupinu ve smyslu vyhlášení krizového stavu. Ten vyhlásit nemohu, na tuto záležitost se nevztahuje. To není mor, je to jen šelma, která se chová nenormálně,“ vysvětlil hejtman.

Ubezpečil, že o průběhu odchytu budou dotčené starosty informovat esemeskami.

Hlasy mnoha organizací a lidí, kteří si odchyt huňáče nepřejí, hejtman nehodlá vyslyšet.

„Mám tisíce mejlů a peticí o tom, ať si míšu necháme, ale většinou jsou to Pražáci a vzdálení, podle těch se samozřejmě řídit nebudu. Budeme dál odchytávat. Pokud bude medvěd ohrožovat i obyvatele, bude zastřelený,“ uzavřel Jiří Čunek.