Stejně jako v nedávném případě větrné elektrárny nad Jarcovou se bouří zejména ekologové. „Do této krajiny větrné elektrárny absolutně nepatří. Viditelné budou ze všech obcí a byl by to v řadě již třetí větrný park v okolí dvaceti kilometrů od Valašského Meziříčí. Byla by to likvidace obcí z hlediska cestovního ruchu,” rozhořčuje se meziříčský ochránce přírody Petr Křistek

Podle kelečské radnice však lidi budoucnost okolí v souvislosti s budováním větrných elektráren zatím příliš netíží. „Třikrát jsme pozvali občany města, aby se mohli k této problematice vyjádřit. Nepřišla ani noha, anu jediný člověk. Reakce lidí byla nulová,” postesknul si starosta Kelče Stanislav Pitrun.”

Nátlak na výstavbu elektráren je přitom velký, pokud bychom je tady ale nechtěli, musíme proti nim vznést faktické připomínky kupříkladu v souvislosti s dodržováním limitů hladiny hluku. To, že změní dálkové pohledy na krajinu, nikoho zatím nezajímá. Lidi si na to časem zvyknou,” míní starosta s tím, že přitom řadě občanů chybí základní informace o celém projektu.

Na Kelečsku by se tato změna má týkat obcí Kunovice, Loučka, Komárovice a Police. „Pokud k výstavbě elektráren dojde, jsem na dvě stě procent pro. Vždyť děti učíme, jak je a do budoucna bude výhodné využívat alternativní zdroje energie. Využívat vítr a slunce je vkladem do budoucnosti, musíme vidět dál než za roh. A to nejsem zelený,” vysvětlil své stanovisko Pavel Čučka, ředitel Základní školy Loučka.

Váhání se v tomto případě podle jeho názoru může do budoucna vymstít.”Když se kdysi jednalo o vybudování železnice, Kelč byla zásadně proti. Do Kelče nikdy! rozhodli se tehdejší představitelé. Tenkrát zaspali a v tomto městě dodnes železnice není,” připomněl ředitel. Nesouhlasí ani s názory ochránců přírody, že by vysoké rotory mohly odrazovat turisty. „Byla by to naopak výrazná dominanta, která by mohla přispět k rozvoji cestovního ruchu. Zkušenosti s tím mají třeba v Ostružné v Jeseníkách, ale i Německu,”do­dal Čučka.

Pokud budou splněny všechny požadavky a schváleny potřebné dokumenty, měla by realizace projektu za zhruba 24 až 28 milionů eur začít v příštím roce a stavby dokončeny v roce 2010. Podle projektu má být celé zařízení vysoké sto padesát metrů, průměr trojlistého rotoru pak devadevát až sto metrů. Obavy z odlétající námrazy má odstranit speciální povrchová úprava listů, která znesnadňuje vytváření námrazy. „Vibrační senzory automaticky zastaví elektrárnu, pokud se námraza vytvoří, a spustit ji pak lze pouze ručně, což zajistí bezpečnost okolí,” ubezpečují autoři projektu z brněnské firmy, která o vybudování větrného parku na Kelečsku usiluje. „Teoreticky největší riziko představuje vznik požáru. Pak je tu ještě možnost úderu blesku, teroristického útoku, války, větru o rychlosti přes dvě stě dvacet kilometrů za hodinu, nárazu letadla nebo meteoritu,” uvádí důvodová zpráva.