Historická část se hemžila směsicí rebelů, šermířů a kejklířů.

Ráno se na mostě přes Rožnovskou Bečvu pod náměstím rozhořel spor o mýtné mezi měšťany starobylého Krásna a Meziříčí. Jen co se dobojovalo, obsadili spojnici výtvarníci a muzikanti. V jejich podání se vzduchem nesly jarmareční písně. Přičiněním žáků uměleckých škol se tisíce návštěvníků ocitlo v zajetí múz, malířů, hudby i sochařů. „Maluju svůj vlastní obraz. Podle paměti,“ svěřila se třináctiletá začínající umělkyně Lucie Curilová. Pod tahy jejího štětce zatím vznikala pestrá květinová mozaika.

Nádech středověku dokreslily bujaré tance a kejklířské divadlo na náměstí. „Barzelletta de pittore, aneb španělská škola komedie. Mezi vystupujícími je i náš principál Marek Tichý,“ přiblížil dění na pódiu při němž se trojice mužů v maskách bila mezi sebou o rudou růži krásné ženy člen pořádající agentury Gryff Ivan Pašek.

Diváci tleskali po vystoupení nadšením. „Od rána tu s rodinou lítáme, je to bezvadné. Půjdeme si to ještě celé obejít a těšíme se na husity,“ prohlásila jedna z návštěvnic hodokvasu, Meziříčanka Irena Bernasová.

Návštěvníci nezhlédli jen velkolepou šermířskou podívanou od Barbarů ze Šumperka či scénickou grotesku ostravského Durandalu, ale mohli si i například zkusit rozličné rukodělné práce na nádvoří zámku Žerotínů. Mistři mincovnictví zas ukázali zvědavcům v dobových stanech ruční ražbu mincí. Na ty nejmenší čekalo Děckohraní, pásmo pohádek, písniček, soutěží a další zábavy.