Společnost ČSAD Vsetín, která v okresním městě MHD zajišťuje, jich do provozu uvedla hned čtrnáct. Autobusy od českého výrobce SOR Libchavy jezdící na ekologický stlačený zemní plyn (CNG) nahrazují stávající dieslové vozy a přispějí tak ke snížení emisí ve městě.

Plynové motory jsou také tišší. ČSAD Vsetín do nové flotily investovala 99 milionů korun. Více než osmdesáti miliony přispěla na jejich nákup Evropská unie.

NÍZKÝ NÁSTUP I VÝSTUP ČI PLATBA KARTOU

Vedle ekologického provozu se nové vozy pyšní také tím, že jsou celonízkopodlažní. Všechny troje dveře tedy nabízejí cestujícím nástup a výstup přes nízký schodek, což ocení zejména starší ročníky případně rodiče s kočárky.

„U prostředních dveří mají autobusy navíc mechanickou plošinu pro nástup cestujících na vozíčku,“ upozornil ředitel ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

AKUSTICKÝ SYSTÉM PRO NEVIDOMÉ

Další z řady novinek je vnitřní i vnější elektronický vizuální a akustickým systémem pro informování cestujících včetně nevidomých a slabozrakých, kteří si pomocí speciálních ovladačů budou moci vyžádat ohlášení informací o lince ještě před nastoupením, o jejím pohybu, aktuálním čase a podobně.

„Moderní odbavovací systém také umí kromě hotovosti přijímat i čipové karty, bankovní karty nebo QR kódy,“ doplnil Holubář.

Dlužno dodat, že cesta k pořízení nové flotily autobusů nebyla úplně přímočará. Záměr, který je starý už pět let, totiž napoprvé podporu nezískal a hrozilo i jeho zrušení. Nakonec se však potřebné peníze získat podařilo.

ORIGINÁLNÍ VZHLED MÁ PŘILÁKAT CESTUJÍCÍ

Podařilo se také vtisknout vozům MHD originální tvář.

„Jsem rád, že design se tak povedl. Je skutečně neotřelý a věřím, že se bude líbit,“ řekl při představení nových vozů starosta Vsetína Jiří Růžička, který doufá, že originální vzhled a výbava autobusů splňující současné standardy přilákají do hromadné dopravy i více cestujících.

Pod návrhem výsledné podoby každého z nových vozů je podepsaná zlínská společnost KNOW HOW solutions. Autobusy s barevnými valašskými motivy inspirovanými valašskými písničkami budou po Vsetíně jezdit v celkem pěti variantách.

„I použitý font písma je ilustrovaný a originálně navržený pro nás, není převzatý z žádných oficiálních již existujících fontů. Budeme mít tedy něco, co sem patří a co se nikde jinde nezopakuje. Chtěli jsme pěkné autobusy, kterých si lidé všimnou a které nebudou polepené reklamami,“ doplnila vsetínská radní Martina Hovořáková.

CNG STANICE I PRO VEŘEJNOST

Společnost ČSAD Vsetín má se vsetínskou radnicí smlouvu na zajištění MHD ve městě až do konce roku 2029. Její řidiči ročně po Vsetíně najezdí na 800 tisíc kilometrů.

Protože všech 14 nových autobusů jezdí na stlačený zemní plyn, vybudovala ČSAD Vsetín ve svém areálu velkokapacitní plnicí stanici CNG. Nebudou ji využívat jenom autobusy a nákladní auta, ale je připravena i na možnost plnit osobní vozy pro veřejnost.