Společnost ČSAD Vsetín, která má s městem Vsetín platnou smlouvu na zajištění MHD až do konce roku 2029, uzavřela tendr na dodavatele celkem 14 autobusů. Přihlásilo se do něj pět uchazečů, jeden později nabídku stáhl.

Nejpříznivější cenu nakonec nabídla česká společnost SOR Libchavy, která na základě již uzavřené smlouvy má dodat autobusy do listopadu letošního roku. Vítězná cena činí 81,76 milionu korun.

Podle ředitele ČSAD Vsetín Oldřicha Holubáře pokryje pětaosmdesát procent této částky evropská dotace. Koncem roku 2020 by tak linky MHD ve Vsetíně měl obsluhovat kompletně nový vozový park.

„Nízkopodlažní vozy SOR NBG 12 jezdící na stlačený zemní plyn budou vybavené vnitřním elektronickým vizuálním a akustickým systémem pro informování cestujících včetně nevidomých, kteří si pomocí speciálních ovladačů budou moci vyžádat ohlášení informací o lince ještě před nastoupením. Moderní odbavovací systém by měl přijímat i bankovní karty či QR kódy,“ informoval Oldřich Holubář.

ČSAD Vsetín připravuje navíc také koupi jednoho menšího autobusu, který bude zajíždět do dopravně přetíženého sídliště Sychrov. Především pak do jeho horní části, v níž město Vsetín plánuje stavbu autobusové točny.

Všechny nové autobusy by na linkách MHD měly začít jezdit letos v prosinci. V tu dobu vcházejí v platnost nové jízdní řády, jež rovněž přinesou řadu novinek.

„Naším záměrem je připravit posílení návaznosti MHD na nový integrovaný dopravní systém kraje a také optimalizovat samotný systém provozu MHD. Konkrétní změny budeme v následujících měsících diskutovat i s veřejností,“ naznačil starosta Vsetína Jiří Růžička.