Aktuálně v hale Na Lapači absolvuje očkování 360 až 400 lidí denně. Od tohoto týdne však chtějí zdravotníci počet navýšit až na pět set. Nově se mohou registrovat i lidé starší 60 let, pokud možnosti využijí a přihlásí se k očkování Na Lapači, mohou podle mluvčí Vsetínské nemocnice Lenky Plačkové termín získat a být proočkováni první dávkou ve velmi krátké době.

Vyočkovali přes 12 tisíc dávek

„Zaměstnanci provoz v hale zvládají velmi dobře, příjem i vlastní očkování probíhá plynule. Parkování v blízkosti haly je dostatečné. Máme velmi pozitivní zpětné reakce od očkovaných,“ pochvaluje si ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková.

Velkokapacitní očkovací místo funguje ve Sportovní hale na Lapači od 6. dubna, zdravotníci aplikovali celkem již více než dvanáct tisíc dávek.

„Kapacita očkovacího místa je dostatečná, zásobování vakcínami je už nyní plynulé. Je tedy velmi pravděpodobné, že po registraci získají lidé termín k očkování v řádu několika dnů,“ informuje ředitelka.

Certifikát lze získat ještě do léta

Zdravotníci ve Vsetíně očkují vakcínou Comirnaty od společnosti Pfizer, druhou dávku dostávají lidé s odstupem šesti týdnů po aplikaci první.

Nynější strategie očkování umožňuje registrovat se zájemcům starším šedesáti let a chronicky nemocným. Ti potřebují potvrzení svého lékaře, který zároveň předá i specifický kód k přihlášení do rezervačního systému.

„Využijte aktuálně dostupné kapacity a můžete získat certifikát o kompletním proočkování ještě do začátku léta,“ vyzývá Věra Prousková.

Hospitalizovaných ubývá, ale pomalu

Vsetínská nemocnice, ale i další zdravotnická zařízení v regionu mají stále vysoký počet covidových pacientů.

„V minulých dnech se na jednotkách intenzivní péče a ARO mírně snížil, ale situace je velmi proměnlivá. Stále máme hospitalizovány více než čtyři desítky pacientů s koronavirem, v provozu máme obě covidové lůžkové jednotky,“ popsala v pátek současný stav Věra Prousková.

Devadesát pět procent hospitalizovaných podle ní ještě nedostalo vakcínu, i když spadají do věkové skupiny, která očkováním aktuálně prochází.

„Pacienti v těžkých stavech na jednotce intenzivní péče jsou zase ročníky, které v očkovací strategii ještě nejsou na řadě,“ dodala ředitelka.

Běžné operace zatím musí počkat

Návrat k běžným operacím, ke kterému se chystají některé nemocnice, tak zatím ve Vsetíně není možné.

„Plánovat začneme od těch jednodušších výkonů s minimální předpokládanou délkou hospitalizace a s minimálním nebo spíše žádným požadavkem na intenzivní péči. Začneme s velmi omezeným počtem operací, protože počet volných lůžek pro necovidové pacienty je stále poměrně nízký,“ upřesňuje náměstek pro léčebnou péči Martin Metelka.

Vsetínská nemocnice nyní provádí pouze akutní chirurgické zákroky a některé výkony v oblasti onkologické operativy.

V kraji už aplikovali 103 tisíc vakcín

Ve Zlínském kraji funguje v současné době osm očkovacích center. Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví už zdravotníci v kraji aplikovali více než 103 tisíc vakcín.

Ke změně místa očkování dojde od pondělí 26. dubna ve Zlíně. Dosud se vakcíny aplikovali v Krajské nemocnici Tomáše Bati, odtud se očkování přesune do zlínské PSG arény.

Očkování na novém očkovacím místě budou zajišťovat zaměstnanci nemocnice společně s dobrovolníky z celého kraje. Nové očkovací místo bude viditelně označeno na informačních tabulích u PSG arény.

Lidé, kteří se již dříve zaregistrovali k očkování ve zlínské nemocnici na termíny po přestěhování centra, dostali do svého mobilu zprávu s informací o přesunu očkování do PSG arény.