Pod zkušenýma rukama tkadleny Petry Pilné ze Vsetína vznikal na tkalcovském stavu koberec z obyčejných kousků nepotřebných látek. „Dříve Valaši zužitkovali všechno do posledních zbytků textilií. Tkalcovské řemeslo bylo rozšířené, bohužel je tkaní koberců poslední, co na Valašsku zbylo,“ posteskla si paní Petra.

Možná si můžete ve třiceti říct, že začnete se tkaním a vyrobíte si koberec. Petra Pilná vycházela z rodinné tradice. „Já jsem ji obnovila, u nás se odjakživa tkalo sukno. V roce 2005 jsem si pořídila první stav a od té doby se tomu věnuju. Dnes mám devět tkalcovských stavů a kromě koberců vyrábím tašky, polštáře, prostírání, ubrousky nebo podsedáky,“ vyjmenovala tkadlena.

Při dopravní nehodě v Zašové se zranily tři osoby
Taxikář řídil pod vlivem pervitinu, zranil tři pasažéry

Na metr koberce padne kilo textilie. K utkání této délky je zapotřebí tři hodiny práce. Za dvanáct let pilné práce vyrostl pod rukama paní Petry koberec o délce tří kilometrů.

Pro svou snadnou údržbu jsou koberce stále žádaným zbožím. „Hodíte ho do pračky a je to. Lidé si koberce nekupují jen do starých chalup, ale i do paneláků, zejména do koupelen a kuchyní. Já chci hlavně držet tradici, protože mám ráda staré poctivé řemeslo,“ řekla Petra Pilná, která je mimo jiné držitelkou certifikátu Poctivě vyrobené a byla nominovaná na titul Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje.

Deník nám fandí
DENÍK NÁM FANDÍ: Nový seriál představí sportovní týmy z regionu

Ukázek tradičních řemesel bylo na patnáctém ročníku Valašského krajkářského a řemeslného jarmarku ve Valašském Meziříčí k vidění více. Od dráteníků, přes výrobce šperků, ozdob a krajek. Své umění v paličkování předváděly v budově Integrované střední školy také mistryně křehké krásy až ze slovenské Nové Dubnice.

Jejich krajky jsou k vidění na mnoha místech České republiky, v Polsku, Chorvatsku i Rakousku. „Na váš krajkářský jarmark jezdíme pravidelně. Na Slovensku je nejvíce druhů krajek. U vás je jen tak zvaná vláčková krajka, my jich máme osmnáct. Chceme zachovávat vzory a předávat je dál,“ vysvětlila Anna Floriánová.

Desítky lidí si u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii připomněly historicky významný den. U památníku obětem totality v Panské zahradě ve Vsetíně zavzpomínala na listopadové události zástupci města a Blanka Andělová ze Svazu bojovníků za svobodu
Valaši zapalovali svíčky a zpívali Kryla. Oslavili 17. listopad

O jejich ukázky byl na jarmarku velký zájem. Krajkářky přišly pro inspiraci i pro radu. „Učíme i Moravanky. Setkáváme se na mnoha jarmarcích i festivalech,“ doplnila Helena Drestová, která se výrobě krajek věnuje přes dvaadvacet let.

Patnáctý Valašský krajkářský a řemeslný trh zaznamenal po oba dny zájem stovek návštěvníků. Mnozí si přišli pro inspiraci. „Jezdím tady pravidelně, sleduju, co řemeslníci dělají. Sama jsem začínala s háčkovanými ozdobami a postupně přešla k drátkům, korálkům a kůži. Jsem zvědavá, co je nového,“ těšila se z návštěvy jarmarku Hana Mladá ze Vsetína.