V bohatém doprovodném programu vystoupil také zpěvák Josef Laža

„Letos se nám sešlo osmatřicet vzorků. S výjimkou jediného z Hošťálkové jsou všechny místní,“ prozradil jeden z organizátorů koštu Josef Ezechýl. Podle jeho slov se na loňském ročníku hodnotilo pálenek více. „Je to tím, že letošní rok byl méně úrodný,“ vysvětlil Ezechýl.

Rozhodnout, která slivovice je nejlepší co do vůně, chuti či průzračnosti, měla za úkol desetičlenná odborná porota. „Úroveň je letos velice dobrá, i když to není úplně jako minulý rok, kdy i úroda zděchovských trnek byla větší,“ konstatoval v průběhu hodnocení člen poroty Miroslav Hrbáček ze Zděchova.

Na podobných akcích není v žádném případě nováčkem. Na svou odbornost v koštování má dokonce certifikát. „Chuťové zkoušky jsem skládal v Ostravě,“ prozradil Hrbáček.

Sami porotci přinesli na košt své vzorky a jedním z jejich úkolů bylo také si svou pálenku poznat. „Já už jsem na jednu naši narazil. Vzorek přihlásil můj syn i má manželka. Myslím, že tu synovu jsem poznal,“ pochvaloval si porotce.

Celý košt doprovázel program, který připravila kulturní komise obecního úřadu ve Zděchově. „Kromě zábavných vstupů a různého povídání jsme pro návštěvníky připravili například soutěž v pojídání deseti švestkových knedlíků,“ prozradila předsedkyně komise Štefanie Sekulová.

Spokojený s průběhem koštu byl i starosta obce Tomáš Kocúrek. „Když to srovnám s minulým rokem, tak návštěvnost je přibližně stejná a úroveň je velice dobrá. Jsem rád, a myslím, že i lidé oceňují, jakým způsobem naše kulturní komise košt připravila,“ zhodnotil starosta.

Jako nejlepší vyhodnotila porota slivovici, kterou do soutěže přihlásil Vojtěch Sekula mladší. Druhé místo získala Jitka Hajdová a pomyslnou bronzovou medaili vybojoval vzorek Josefa Kocourka mladšího.